reklama

Od malucha do seniora. Nowatorskie rozwiązania dla mieszkańców gminy Jarocin [ZDJĘCIA]

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od malucha do seniora. Nowatorskie rozwiązania dla mieszkańców gminy Jarocin [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Promowane Ostatnie lata w sferze usług społecznych w gminie Jarocin to prawdziwa rewolucja. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarocinie został przekształcony w Jarocińskie Centrum Usług Społecznych. Nowa jednostka oferuje mieszkańcom znacznie szerszy wachlarz usług społecznych, odpowiadających ich oczekiwaniom.

Centra Usług Społecznych to nowatorskie spojrzenie na usługi społeczne. W całej Polsce ten pilotażowy program wdrażany jest w 32 samorządach. Nasza gmina jest właśnie jednym z nich i pozyskała na ten cel 3 mln zł.

Gmina Jarocin zapowiada kontynuację działań skierowanych do seniorów

Warsztaty, zajęcia, prelekcje, koncerty - wiele się dzieje w ramach Centrum Usług Społecznych w Jarocinie. Usługi społeczne adresowane są do mieszkańców gminy Jarocin niezależnie od ich sytuację dochodowej i rodzinnej. Celem działań jest m.in. wspieranie, integracja i aktywizacja lokalnej społeczności. 

- Jesteśmy już na takim etapie w Jarocinie, że mamy zieleń, mamy parki, drogi, ścieżki rowerowe, sieć szkół i przedszkoli. oczywiście, ta infrastruktura wymaga stałego udoskonalania, poprawiania, ale mamy ten komfort, że możemy sobie pozwolić na kolejne kroki. Teraz czas na inwestycje w mieszkańców. W to, żeby mieszkańcy czuli się tutaj bezpiecznie, żeby mogli żyć zdrowo, żeby mogli realizować swoje pasje i dobrze spędzać czas. Ten kierunek wdrażamy i z całą konsekwencją będziemy w przyszłości rozwijać

- zapowiada Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina. 

W Mieszkowie, Witaszycach, Łuszczanowie, Golinie i w Jarocinie działają Kluby Społeczne, które skupiają głównie seniorów, ale również lokalną społeczność. Są miejscem spotkań, integracji, wsparcia, rozwijania zainteresowań, pobudzania aktywności oraz przestrzenią do podejmowania różnych inicjatyw. 

Klub Rodzinny to miejsce, w którym odbywały się spotkania edukacyjno-rozwojowe dla rodziców z dziećmi do 5 roku życia po kierunkiem konsultantek rodzinnych i wsparciu koordynatora. Działały 4 grupy: Lulanki, Bawialnia dla dzieci najmłodszych, Bawialnia dwulatka i Bawialnia ogólnorozwojowa. W ciągu roku z różnych działań skorzystało około 100 rodzin. 

Bezpłatna teleopieka może uratować życie seniora

W partnerstwie z Fundacją 750-lecia Jarocina realizowanych było wiele działań społeczno-kulturalnych dla seniorów: koncerty, spotkania autorskie, warsztaty taneczne, malarskie, fotograficzne, z nowych technologii, modowe, warsztaty szycia, aromatoterapii, pakowania prezentów, tworzenia wianków, spotkania z historią, międzypokoleniowe z grupami przedszkolnymi, rajdy rowerowe. 

We współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Jarocin organizowane były m.in.: śniadanie wielkanocne, spotkanie opłatkowe dla seniorów i osób samotnych, integracyjno-aktywizujące spotkania dla seniorów, Dzień Dziecka, a także wspólne działania podczas pikniku stowarzyszeń.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się bezpłatna teleopieka w formie opasek telemetrycznych, ratujących życie. Opaska - w formie smartwatcha - ma funkcje mierzenia ciśnienia i tętna. Wyposażona jest w przycisk SOS, co pozwala na wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia i bezpieczeństwa. Usługa skierowana jest głównie do osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, osób zależnych. 

Centra Usług Społecznych to nowatorskie spojrzenie na usługi społeczne. W całej Polsce ten pilotażowy program wdrażany jest w 32 samorządach. Jarocin jest właśnie jednym z nich i pozyskał na ten cel 3 mln zł. 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE