Miejskie spółki - członkowie klastra energetycznego - już produkują zieloną energię ze słońca. Część z nich jest samowystarczalna energetycznie, a nadwyżki energii odsprzedaje do sieci. Docelowo współpraca energetyczna gminnych przedsiębiorstw ma polegać na tym, aby te instytucje, które produkują energię w nadmiarze, przekazywały ją do tych bardziej energochłonnych. Aby tak się stało potrzebna jest infrastruktura, dzięki której możliwy będzie przepływ energii między członkami klastra.
W 2022 roku burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz prezesi sześciu spółek komunalnych podpisali list intencyjny dotyczący zaprojektowania i wybudowania połączenia kablowego pomiędzy spółkami. To kolejny krok do tańszej energii w naszej gminie.
Etapem wieńczącym energetyczną współpracę ma być budowa elektrociepłowni opalanej pozostałościami z odpadów, które nie nadają się do recyklingu. To ostatni element dzięki któremu będzie możliwe domknięcie obiegu gospodarki komunalnej. Rozwiązanie, które może stać się modelowym dla całego kraju, przyniesie korzyści ekologiczne, ale także finansowe, dzięki którym gmina Jarocin będzie mogła dalej się rozwijać.
2020 rok
- Pierwsi członkowie jarocińskiego klastra osiągają samowystarczalność energetyczną. Nadwyżki energii elektrycznej odsprzedają do sieci, za co otrzymują wynagrodzenie.
2022 rok
- 41% energii elektrycznej wykorzystywanej w gminnych podmiotach w pochodziło z odnawialnych źródeł.
2023 rok
- Udział energii elektrycznej z odnawialnych źródeł wykorzystywanej w gminnych podmiotach szacowany jest na 65%.
Blisko 7.000 sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,7 MW zamontowały gminne spółki działające w ramach Klastra Energia.
JAROCIŃSKIE SPÓŁKI GMINNE INWESTUJĄ W ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII ↓