reklama
reklama

Gdzie można dostać pożyczki bez baz?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

Gdzie można dostać pożyczki bez baz? - Zdjęcie główne

foto freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Nie jest łatwo znaleźć pożyczki bez baz. Podpowiadamy gdzie można ich szukać i na jakich zasadach są udzielane takie pożyczki. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć firmy pożyczkowe, które chętnie udzielą tak ryzykownej pożyczki.
reklama

Czym są pożyczki bez baz?

Pożyczki bez baz to pożyczki dla osób zadłużonych w bazach informacji kredytowej i gospodarczej. Mogą to być też pożyczki, które sprawdzają takie bazy, ale obecność w nich nie jest przeszkodą w uzyskaniu pożyczki.

W przypadku niewielkich kwot, na przykład wynikających z niezapłaconych rachunków za prąd, telefon czy mandatów obecność w bazach BIG nie powinna stanowić problemu. Natomiast niespłacone poprzednio zaciągnięte zobowiązania znacznie obniżają szanse na otrzymanie kolejne pożyczki.

Pożyczki online, w tym pożyczki bez baz, można obecnie otrzymać w zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy wypełnić przez internet odpowiedni wniosek i zweryfikować swoją tożsamość. Jedynym wymaganym dokumentem jest tak naprawdę dowód osobisty.

 

Gdzie szukać pożyczki bez baz?

Na rynku pozabankowym nie można znaleźć pożyczki, która nie sprawdza żadnych baz. Jest to zakazane prawnie - pożyczkodawca ma ustawowy obowiązek weryfikować zdolność do spłaty pożyczki potencjalnego klienta.

Można natomiast znaleźć pożyczki bez jednej czy dwóch baz - np. bez BIK, bez KRD czy ERIF. Nie wszystkie firmy pożyczkowe korzystają ze wszystkich baz, więc wystarczy wiedzieć która nie sprawdza konkretnej bazy. Takie porównanie sprawdzanych baz można znaleźć choćby tutaj: https://pozyczkowy-portal.pl/pozyczki-bez-baz/.

Osoby zadłużone mogą również szukać pomocy w firmach udzielających pożyczek pod zastaw albo z gwarantem. Takie pożyczki mają znacznie wyższą przyznawalność od zwykłych pożyczek z zabezpieczeniem osobowym, bo późniejsza ewentualna egzekucja jest prowadzona z zastawionych rzeczy, albo wobec gwaranta, co pozwala ominąć brak zdolności kredytowej u osoby zaciągającej pożyczkę.

Z drugiej strony takie pożyczki są dużo droższe od zwyczajnych. Formalności związane zabezpieczeniem sprawiają, że nie można ich zaciągnąć w pełni online. Konieczna jest rozmowa z konsultantem, a niekiedy rzeczoznawcą i podpisanie większej liczby dokumentów.

 

Które bazy informacji gospodarczej są sprawdzane?

W Polsce funkcjonuje co najmniej kilka baz Biur Informacji Gospodarczej, oraz jedna baza Biura Informacji Kredytowej. Do tego należy doliczyć bazy wymiany informacji pomiędzy pożyczkodawcami, które można określić jako bazy branżowe. Można spotkać się z firmami korzystającymi z baz takich jak:

  • BIK - Biuro Informacji Kredytowej
  • ERIF
  • BIG InfoMonitor
  • KRD - Krajowy Rejestr Dłużników
  • KBIG - Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej
  • CRIF
  • KIDT - Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych
  • System Bankowy Rejestr
 

Skąd wiadomo które bazy sprawdza pożyczkodawca?

Każda osoba, która będzie sprawdzana w bazach, a więc potencjalny pożyczkobiorca, musi wyrazić na to wcześniej zgodę. Wystarczy sprawdzić jakie bazy są wymienione w takiej zgodzie. Jeżeli któraś baza jest wymieniona, to niemal na pewno pożyczkodawca przynajmniej czasem ją sprawdza. Oprócz zgody na udostępnianie danych bazy mogą być wymienione w polityce prywatności albo regulaminie pożyczki online.

Zdarzają się pożyczki, które nie wymieniają po kolei wszelkich baz do których wysyłają dane klientów, a jedynie zastrzegają że mogą wysłać je do dowolnej bazy typu BIG. Niestety, w tej sytuacji, oprócz skargi do Rzecznika Finansowego, pozostaje nam zgadywać jakie bazy są sprawdzane przez taką firmę.

Jakie są konsekwencje wpisania do bazy?

Obecność w tak zwanej bazie dłużników to nie koniec świata. Jak wspomnieliśmy, sama obecność w bazie nie wyklucza nikogo z możliwości uzyskania pożyczki. Kluczowa jest wysokość zadłużenia, a nie samo nazwisko w bazie.

Konsekwencje negatywnego wpisu do bazy mogą być mimo wszystko niepożądane. Przede wszystkim windykacja obarczy nas kosztem wpisu do takiej bazy i informujących o tym fakcie listów. To nawet kilkadziesiąt złotych kosztów. Trudniej będzie nie tylko o pożyczkę, ale też wszelkie zakupy na raty, telefon w abonamencie czy nawet umowę o prąd.

Jeżeli chcemy pożyczać taniej, to kluczowe jest budowanie historii kredytowej, czyli terminowe spłacanie pożyczek. Warto zaciągnąć nawet niewielkie zobowiązanie ratalne. To znacząco podniesie naszą zdolność kredytową. Po dłuższym czasie można w taki sposób poprawić swój scoring i otrzymać pożyczkę nawet pomimo negatywnych wpisów w bazach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama