Białe złoto - właściwości
Białe złoto nie występuje naturalnie w przyrodzie. Uzyskuje się je poprzez stopienie tradycyjnego żółtego złota wraz z innymi metalami szlachetnymi. Proporcje tych domieszek definiują podstawowe cechy wyroby, tj. barwa, twardość czy odporność na zniszczenia i zarysowania. Wraz ze zmniejszoną zawartością czystego złota w stopie osłabieniu ulegnie typowy złocisty kolor. W celu wzmocnienia materiału na powłokę zewnętrzną wyrobów jubilerskich z białego złota nanosi się warstwę rodu. Taki zabieg znacznie utwardza biżuterię i jest gwarancją wieloletniej jakości, chociaż rodowa pokrywa będzie ścierać się wraz z upływem czasu.
Białe czy żółte złoto - które wybrać?
Tradycyjne, zółte złoto, symbol bogatych królów i magnatów jest w jubilerskim świecie od zawsze. Natomiast białe złoto stało się modne za sprawą klientów poszukujących nowych rozwiązań. Biżuteria stworzona z białego złota może być nieco droższa od klasycznej żółtej wersji, w skutek większych nakładów pracy niezbędnych do jej powstania. Z drugiej strony, jakościowe domieszki zapewniają większą trwałość. Przed ostatecznym wyborem warto rozważyć dopasowanie do własnego gustu. Białe złoto ma bardziej wyrazisty połysk, co wywołuje spektakularny efekt, taka biżuteria z pewnością wyróżni nas z tłumu. Z kolei zółte złoto nadaje bardziej stonowany, łagodniejszy wygląd.
Biżuteria z białego złota - jak o nią dbać?
Utrzymanie wyjątkowej białej barwy wyrobów jubilerskich wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Powinniśmy ją zacząć od właściwego przechowywania. Biżuteria z białego złota po zdjęciu powinna być umieszczona w szkatułce z miękkim wyścieleniem, tak by nie dotykała innych ozdób, gdyż może to doprowadzić do otarcia i zarysowania. Silne detergenty wykorzystywane podczas prac domowych oddziałują negatywnie na powierzchnię pierścionków, dlatego zalecane jest ich ściągnięcie przed praniem czy myciem naczyń. Po kilku latach noszenia biżuterii, warto rozważyć powtórny proces rodowania, który wydłuży nieco żywotność naszych ozdób. Jeśli chcemy zachować naszą biżuterię w nienaruszonym stanie, warto unikać nadmiernego kontaktu z wodą i kwaśnymi substancjami chemicznymi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.