Obecnie rowerzyści mają dostęp do ponad 12,5 tys. stojaków rowerowych rozmieszczonych na ponad 2300 stacjach i przystankach.
- Przy samym dworcu nie ma wystarczającej ilości stojaków - mówi pan Robert, który w sezonie dojeżdża na PKP w Jarocinie rowerem. Jednoślad zostawia zwykle na ul. Sienkiewicza.
W tym roku liczba ta wzrośnie o 700 sztuk. Również w ubiegłym roku liczba stojaków wzrosła o ponad 700 na blisko 190 stacjach i przystankach.
Kolej wychodzi naprzeciw rowerzystom. Stawia stojaki dla jednośladów
Stojaki są montowane jak najbliżej peronów, w miejscach oświetlonych.– Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie, którzy podróżują rowerem, mają wygodniejszy dostęp do kolei, a ich jednoślady są lepiej chronione. Montaż konstrukcji – ważnych dla pasażerów korzystających z rowerów – finansowany jest zarówno ze środków budżetowych, jak i projektów współfinansowanych ze środków unijnych. W 2023 r. najwięcej stanowisk dla rowerów zamontowaliśmy w województwie podkarpackim – około 200 stojaków na 42 stacjach i przystankach. Po 20 nowych stojaków mają rowerzyści w Kolbuszowej i Ropczycach, po 5 przybyło w Żarnowie, Mielcu i Medyce, 6 stanęło w Sanoku i Komańczy, 35 zostało postawionych w Rzeszowie. W woj. podkarpackim rowerzyści mogą zatem korzystać z ponad 730 stojaków na ponad 140 stacjach i przystankach – wylicza Rusłana Krzemińska, rzeczniczka prasowa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Jak dodaje, w województwie wielkopolskim w ubiegłym roku zostało zamontowanych 146 stojaków na 11 stacjach i przystankach. – Dla przykładu, po 10 stojaków zyskali podróżni w Przysiece Starej, Lipnie, Oborzyskach Starych. Rowerzyści w Wielkopolsce mają do dyspozycji ponad 1200 stojaków rowerowych w około 250 lokalizacjach – informuje. Nowe stojaki od 2023 r. są także m.in. w województwie lubelskim. To 66 stojaków w 12 lokalizacjach. Po 5 stojaków stanęło na stacjach i przystankach w Żurawicy, Wólce Niedzielskiej, Ciecierzynie, Łagiewnikach, a 10 stojaków pojawił się w Grabowie Szlacheckim. Łącznie w woj. lubelskim jest ponad 700 stojaków w 121 miejscach.
PKP zapewnia, że słucha podróżnych przy wyborcze miejsc na stojaki
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyjaśniają, że montują ułatwienia dla rowerzystów także w ramach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego, współfinansowanych ze środków unijnych. W zeszłym roku miejsca dla rowerów powstały m.in. w woj. świętokrzyskim na stacjach i przystankach w Ćmielowie, Drygulcu, Jasicach, Starym Garbowie oraz Jakubowicach (w ramach modernizacji linii nr 25 Skarżysko Kamienna – Sandomierz) oraz w województwie śląskim m.in. w Pyrzowicach, Porębie, Zawierciu (w ramach prac na linii nr 182 Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie).W tym roku zarządca infrastruktury planuje montaż ponad 700 stojaków rowerowych, m.in. w woj. podlaskim – na stacjach w Raciborach, Uhowie i Baciutach, w woj. warmińsko-mazurskim – w Ełku, Pruszczu Pomorskim, Czernikowie oraz woj. lubelskim – w Białej Podlaskiej, Bezwoli i Aleksandrowie.
Dodatkowo, około 4 tysięcy stojaków stanęło przy przeszło 300 dworcach kolejowych i wciąż montowane są kolejne.
W ciągu ostatniego roku pojawiły się one przy zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw dworcach w Dąbrowie Górniczej, Kołobrzegu, Siedlcach, Włocławku czy Tłuszczu – informuje Rusłana Krzemińska.
I dodaje: – W ubiegłym roku zakończyła się również przebudowa dwunastu dworców w Dolinie Popradu. Przy każdym z nich znalazły się stojaki zlokalizowane pod wiatą. Niektóre z nich rozbudowano dodatkowo o specjalną strefę odpoczynku dla rowerzystów. Przy wielu parkingach rowerowych zamontowano również stacje naprawy jednośladów w formie słupków z podstawowymi narzędziami, znajdują się wśród nich klucze, śrubokręty czy pompka z manometrem.
Co ważne, o tym, gdzie staną kolejne stojaki, decydują sami rowerzyści, lokalne stowarzyszenia i samorządy – miejsca stojaków są wybierane m.in. na podstawie zgłoszeń. Sugestie, gdzie powinny stanąć kolejne stojaki rowerowe, można zgłaszać na Facebooku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A - dodaje pani rzecznik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.