W połowie lipca została aktywowana nowa odsłona rządowej aplikacji: mObywatel 2.0. Od tego momentu możemy się nią posługiwać tak, jak tradycyjnym dowodem tożsamości.
Mobilny dowód tożsamości – mObywatel 2.0 zastąpił poprzednią aplikację
Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play oraz App Store. Jeżeli mamy jej poprzednią wersję, to zaktualizuje się nam ona sama do wersji 2.0, o ile telefon ma ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. Jeżeli nie, musimy wejść do sklepu, odnaleźć aplikację i wybrać opcję "aktualizuj". Później musimy na nowo się do niej zalogować.Co oznacza dla nas wejście w życie ustawy? Przede wszystkim to, że możemy już zostawić dokumenty w domu, ponieważ wszystkie potrzebne dane mamy komórce. Dzięki aplikacji mObywatel 2.0. - np. podczas kontroli w autobusie uczniowie oraz studenci, zamiast tradycyjnej legitymacji, będą mogli pokazać tę w telefonie. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o załatwianie spraw urzędowych – tam również będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość przez komórkę. Najprościej rzecz biorąc: od teraz aplikacja służy jako mobilny dokument tożsamości, ważny dokładnie tak samo jak ich tradycyjne odpowiedniki.
Podstawowym dokumentem obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" – wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby – wyjaśnia Kancelaria Prezydenta.
Karty członkowskie, karty mieszkańca i inne lokalne dokumenty w jednym miejscu
Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, jest dobrowolne i bezpłatne.
Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel – wyjaśniają urzędnicy Kancelarii.
W aplikacji mają być też udostępniane lokalne dokumenty - takie jak karty mieszkańca miasta czy karty członkowskie, np. klubu seniora, klubu sportowego czy innych. Ponadto mają być dostępne usługi e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja ma także umożliwić płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.
W przyszłości aplikacja ma wysyłałać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się upływie terminu ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.
Tradycyjny dowód tożsamości. Zobacz, kiedy nadal się przyda
Nie ma wątpliwości, że mObywatel sprawdzi się u wielu osób, które notorycznie zapominają portfela, ponieważ np. płacą za pomocą telefonu. Dzięki aplikacji nie będą mieli już problemu z poświadczeniem swojej tożsamości. Musimy jednak wiedzieć, że tradycyjne dokument będzie nam nadal potrzebny, np. przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.Jednak jeżeli chodzi o banki, to będą one miały obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji od 1 września 2023 roku.
Aplikacja mObywatel zaczęła swój start od... awarii
Aplikacja mObywatel w internetowym sklepie jest od 14 lipca. Nie miała jednak zbyt dobrego startu, ponieważ już tego samego dnia po południu internauci zgłaszali, że nie działa. W mediach społecznościowych pisali, że pojawia się w niej komunikat "braku połączenia" albo też "wystąpił błąd serwera".Do sprawy od razu odniósł się minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński. Jak stwierdził... "u niego wszystko działa". Natomiast w rozmowie z portalem Interia poinformował, że na sekundę zakładanych jest siedem nowych dokumentów.
Część użytkowników "odbija się" w aplikacji, co może wynikać z kilku rzeczy, każdy przypadek jest inny. Ktoś może mieć nieaktualne oprogramowanie w telefonie, niekompatybilny model – tłumaczył.
Niewykluczone, że niektórzy użytkownicy nadal mogą mieć problem z pobraniem nowej aplikacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.