reklama

W infirmerii w Jarocinie zmarł brat Longin Wyzuj. Pogrzeb franciszkanina w piątek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: franciszkanie.net

W infirmerii w Jarocinie zmarł brat Longin Wyzuj. Pogrzeb franciszkanina w piątek - Zdjęcie główne

foto franciszkanie.net

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

OdeszliWczoraj (wtorek 29 marca) po długiej i ciężkiej chorobie zmarł brat Longin Piotr Wyzuj.
reklama

Zakonnik zmarł o godz. 2.00 w Infirmerii Prowincjalnej "Franciszkańska Przystań" im. błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jarocinie. Miał 63 lata, z których 37 przeżył w Zakonie Braci Mniejszych - Franciszkanów, początkowo w prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach - Panewnikach, a od 1991 roku w prowincji św. Franciszka z Asyżu z siedzibą w Poznaniu. Odszedł do Pana po długiej i ciężkiej chorobie. 

Biskup kaliski Damian Bryl pożegna zakonnika  

Brat Longin Piotr Wyzuj pochodził z Pogorzeli (powiat gostyński). Urodził się 17 czerwca 1959 roku. Był synem Mariana i Bronisławy z domu Fengler. Mieszkał w Goli, gdzie również uczęszczał do szkoły podstawowej. W tym czasie należał do parafii w Jaraczewie. Do nowicjatu wstąpił 26 sierpnia 1984 roku. Od 1985, przez sześć lat, przebywał w domu zakonnym w Częstochowie, gdzie pracował jako ogrodnik.  Śluby wieczyste złożył 3 maja 1990 roku. W 1991 roku przeniósł się do Osiecznej. Tutaj przez rok czasu również zajmował się ogrodem. Kolejnych pięć lat spędził jako furtian klasztoru i Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach. W tym czasie był też dyskretem, czyli wybieraną przez braci osobą, do której można pójść w przypadku konfliktu z przełożonym z prośbą o mediację. Pełnił posługę również w klasztorze w Poznaniu i Jarocinie. Ostatnią placówką, w której był już rezydentem, była Pakość.  

reklama

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 1 kwietnia w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. O godz. 10.30 rozpocznie się Różaniec, a o godz. 11.00 - msza św. pogrzebowa, której przewodniczyć będzie ksiądz biskup Damian Bryl - ordynariusz diecezji kaliskiej, który pochodzi z Goli. Obecny będzie również minister prowincjalny - ojciec dr Bernard Marciniak oraz współbracia z innych klasztorów. Brat Longin zostanie pochowany w kwaterze zakonnej, która znajduje się na cmentarzu komunalnym w Jarocinie. Dwa miesiące temu franciszkańska wspólnota żegnała ojca Sylwina Wojdanowicza, wieloletniego gwardiana i budowniczego kościoła i klasztoru. 

Czym jest infirmeria? 

Słowo infirmeria pochodzi od łacińskiego "infirmus", które oznacza kogoś słabego, chorego. Jest to sala przeznaczona dla chorych w budynkach zamieszkiwanych przez duże grupy osób (klasztory, koszary wojskowe, bursy lub internaty itp.). W okresie średniowiecza infirmeria umieszczona przy klasztorze pełniła nie tylko rolę szpitala, ale też przytułku dla ludzi starych i ubogich. Ta, która znajduje się w jarocińskim klasztorze powstała kilka miesięcy wcześniej. Na jej potrzeby przebudowano część pomieszczeń klasztornych m.in. aulę. Brat Longin był jej pierwszym pensonariuszem.

reklama

W zeszłym roku, na początku grudnia pomieszczenia przeznaczone dla starszych, schorowanych braci poświęcił ojciec dr Bernard Marciniak, minister poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu - Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. W uroczystości udział wziął wizytator generalny o. Gwidon Hesel a także członkowie zarządu prowincji. Poświęcona infirmeria w późniejszym czasie ma zostać doposażona w windę towarowo-osobową. Osobą odpowiedzialną za infirmerię jest obecnie ojciec Faustyn Grzegorz Sławiński, który jest obecnie studentem pielęgniarstwa. 

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama