reklama

Nie żyje doc. dr hab. med. Kazimierz Wojciechowski. Był cenionym w Wielkopolsce chirurgiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Nie żyje doc. dr hab. med. Kazimierz Wojciechowski. Był cenionym w Wielkopolsce chirurgiem - Zdjęcie główne

Nie żyje doc. dr hab. med. Kazimierz Wojciechowski. Był cenionym w Wielkopolsce chirurgiem | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

OdeszliNie żyje doc. dr hab. med. Kazimierz Wojciechowski. Ten uznany i ceniony chirurg, który większość życia związał z Poznaniem, pochodził z Jaraczewa. Był również absolwentem jarocińskiego liceum ogólnokształcącego.
reklama

Kazimierz Wojciechowski urodził się 28 września 1928 r. w Jaraczewie. Jak możemy dowiedzieć się na jednej ze stron internetowych poświęconych genealogii - jego babcia Marianna Masłowska pochodziła z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Samson.

W 1949 r. ukończył Gimnazjum i Liceum w Jarocinie. Był członkiem honorowym Stowarzyszenia Wychowanków i Abolwentów Gimnazjum i Liceum.  Dyplom Akademii Medycznej w Poznaniu uzyskał w 1954 r.

W latach 1954-1970 pracował w I Klinice Chirurgii Ogólnej AM w Poznaniu. Stopień naukowy doktora medycyny z chirurgii obronił w listopadzie 1963 r., a habilitację w 1970 r. Rok później został ordynatorem I Oddziału Chirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala im. Krysiewicza w Poznaniu. Stanowisko to zajmował aż do przejścia na emeryturę w 1999 roku. Od 1980 r. prowadził prywatny gabinet oraz poradnię chirurgiczną w Poznaniu.

reklama

Kazimierz Wojciechowski pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chirurgii Dziecięcej. Był współorganizatorem międzynarodowych kongresów, konferencji i sympozjów medycznych. Sam brał również czynny udział tego typu wydarzeniach w wielu krajach Europy, Azji i Afryki. Przez wiele lat pracował jako konsultant wojewódzki chirurgii dziecięcej oraz biegły sądowy.

W czasie 55 lat swojej pracy zawodowej wykonał ponad dwadzieścia tysięcy operacji, głównie u najmłodszych pacjentów. Opublikował ponad 200 prac naukowych dotyczących wrodzonych wad u dzieci. Był współautorem podręcznika chirurgii dziecięcej pt. "Chirurgie im Kindesalter" wydanego w roku 2000 w języku niemieckim i osiem lat później w języku polskim. Napisał również dwa pamiętniki, które ukazały się drukiem: „Drzewo genealogiczne Rodziny Masłowskich” i „Takie było moje dzieciństwo, młodość i chirurgiczne życie”, które miało dwa wydania. Drugie ukazało się nakładem Południowej Oficyny Wydawniczej, Kazimierz Wojciechowski promował na spotkaniu autorskim, które odbyło się pod koniec lutego 2009 roku w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Chirurg był również członkiem Komisji Papieskiej w procesie beatyfikacji i kanonizacji matki Urszuli Ledóchowskiej.

reklama

Przez lata chętnie odwiedzał Ziemię Jarocińską. Przyjeżdżał m.in. na spotkania harcerskie, na których młodszym pokoleniom opowiadał o swojej przygodzie z ZHP oraz chirurgią. W 1998 roku, na zlocie z okazji 85-lecia harcerstwa na Ziemi Jarocińskiej wspominał:

"Jestem wzruszony tym, że zostałem zaproszony na dzisiejszą uroczystość. Wiele lat temu również byłem harcerzem i należałem do tego hufca, a właściwie po wojnie prowadziłem drużynę w Jaraczewie. Wspólnie z hufcem Jarocin zorganizowaliśmy obóz harcerski koło Jeleniej Góry. Zabieraliśmy do wagonów nie tylko naszych członków, ale także mąkę, cukier, a nawet żywą świnię, ponieważ tam nie było sklepów i nie można było w inny sposób się wyżywić. Oprócz tego musieliśmy zadbać o bezpieczeństwo harcerzy, ponieważ w tych okolicach grasowali dezerterzy wojenni."

reklama

Należał do Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, ale również i do wielu innych organizacji zawodowych, w tym zagranicznych. Pracę zawodową łączył doskonale z życiem rodzinnym. Był żonaty i miał dwoje dzieci, które poszły w jego ślady. Doczekał się również wnucząt i prawnucząt. Za swoją działalność Kazimierz Wojciechowski został wielokrotnie odznaczony m.in. Złotym Krzyż Zasługi, Medalem XXX-lecia PRL-u, medalem „Za Zasługi dla rozwoju Ziemi Jarocińskiej” oraz odznakami honorowymi nadanymi przez władze Poznania i kilku województw. W 2007 roku jego zasługi zauważyły i doceniły również władze powiatu jarocińskiego.

Prywatnie interesował się również astronomią, genealogią, uprawą kwiatów i hodowlą ryb, wędkarstwem oraz sztuką.

reklama

Zmarł 30 kwietnia w wieku 95 lat. Pogrzeb odbył się we wtorek 9 maja w Poznaniu. Został pochowany na Cmentarzu Górczyńskim.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.    

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama