Reklama

Sztandar na piątą rocznicę, dla zjednoczenia starych z młodymi

Opublikowano:
Autor:

 Sztandar na piątą rocznicę, dla zjednoczenia starych z młodymi  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Niepubliczne Gimnazjum im. T. Kościuszki w Jarocinie otrzymało nowy sztandar w Dniu Edukacji Narodowej. Placówka obchodzi piątą rocznicę swojej działalności, ale odwołuje się do o wiele wcześniejszych tradycji gimnazjalnych. Uroczystość w sali gimnastycznej jarocińskiego liceum poprzedziła msza św. w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie.

W jej trakcie sztandar poświęcił wikariusz - ksiądz Michał Korach. W kazaniu kapłan przypomniał postacie biblijnego króla Dawida, który pokonał Goliata i jest prawdopodobnie autorem psalmów oraz patrona szkoły - Tadeusza Kościuszki, mającego zasługi nie tylko dla Polski, ale również i Stanów Zjednoczonych. - Obaj dążyli do celu. Dla nich zdobywanie wiedzy było ogromnie ważne. Mieli talenty i zdolności. Sami jednak wiemy, że jeśli nie będziemy nad nimi pracować, to nic z nich nie będzie, żadnego pożytku - mówił w kazaniu. Przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kardynała Wyszyńskiego: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś pomiędzy hymnem narodowym a przysięgą wojskową”. - Coś w tych słowach jest. Ma nas łączyć. Połączyć całą społeczność niepublicznego gimnazjum między teraźniejszością a przyszłością, między przyszłością a przeszłością. (...) To środowisko teraz jest już inne niż to, w którym ja się wychowywałem i w których wychowywali się nauczyciele. Ale sztandar ma jednoczyć młodych ze starszymi - tłumaczył kaznodzieja. Dodał, że gimnazjaliści z „małego Kościuszki” powinni zawsze pamiętać, że uczą się w cieniu „wielkiego Kościuszki”, czyli liceum ogólnokształcącego, którego absolwenci rozsławiają szkołę nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Sztandar wprowadzili absolwenci gimnazjum z lat 40-tych: Kazimierz Wojciechowski, Wiktor Binkowski i Ryszard Kaczmarek. Historię placówki przedstawiła dyrektorka Hanna Masłowska. - Teraz naszym zadaniem jest przyciągnięcie najzdolniejszych uczniów, którzy kształceni przez nauczycieli liceum i w jego murach, przygotowują się do egzaminu gimnazjalnego, żeby kontynuować naukę na wyższym poziomie - stwierdziła Hanna Masłowska.

Przemówienie przygotowane przez Andrzeja Frąckowiaka, prezesa Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, który nie mógł przybyć z powodu choroby, odczytała wiceprezes Bronisława Włodarczyk. Omówiono w nim szczegółowo symbolikę kolorów sztandaru i zawartych na nim haseł i rysunków. Autorem portretu Tadeusza Kościuszki, wyhaftowanego w pracowni w Murowanej Goślinie, jest absolwent gimnazjum, a obecnie uczeń ZSO - Dawid Michalczyk.

Życzenia z okazji nadania sztandaru i Dnia Nauczyciela złożyli m.in. wiceburmistrz Robert Kaźmierczak oraz Lechosława Dębska - wiceprzewodnicząca rady miejskiej. Mimo że na uroczystości pojawił się starosta Bartosz Walczak, to jednak wyszedł krótko po jej rozpoczęciu. Kiedy więc przyszła kolej na jego przemówienie, na sali zapadła niezręczna cisza. Przyjemności przemawiania nie odmówił sobie przewodniczący rady powiatu, a zarazem nauczyciel religii - Jan Szczerbań oraz doc. dr. hab. Kazimierz Wojciechowski, pochodzący z Jaraczewa chirurg, będący absolwentem gimnazjum.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE