Wzorem lat ubiegłych członkowie samorządu uczniowskiego żerkowskiego gimnazjum odwiedzili miejscowe nekropolie i miejsca pamięci w ramach akcji „Gimnazjalny Znicz Pamięci”.
Symboliczne światełka zapłonęły na grobach nauczycieli na cmentarzu parafialnym oraz w miejscach pamięci: przy tablicy ku czci poległych na ścianie kaplicy cmentarnej oraz pod pomnikiem ofiar konfliktów XX wieku na rynku w Żerkowie. Gimnazjaliści pamiętali również o nieczynnej nekropolii przy ulicy Kolejowej.
Zdaniem organizatorów akcji dużym przeżyciem dla młodzieży było położenie kwiatów na cmentarzu żydowskim w pobliskim lesie, ponieważ wielu z nich miało okazję być tam po raz pierwszy. Każdego roku też szczególnego wymiaru nabiera zapalenie znicza na cmentarzu ewangelickim z uwagi na przypadające w tych dniach Święto Reformacji.
- Odwiedzając żerkowskie nekropolie i miejsca pamięci, młodzież miała okazję odbycia swoistej „lekcji na żywo”, obejmującej nie tylko kultywowanie pamięci o zmarłych i poległych, ale też odkrycie, że przed laty w Żerkowie mieszkali nie tylko Polacy, ale i społeczność niemiecka oraz żydowska, tworząc swoisty klimat miasta trzech kultur - podkreśla Robert Rogacki, nauczyciel historii w Żerkowskim gimnazjum.