Reklama lokalna
reklama

Zaproszenie do Tajemniczego Ogrodu w Jarocinie. Tylko w Noc Muzeów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wiecie, że 100 metrów od rynku znajduje się tajemniczy ogród doktora Idaszewskiego? Nie zobaczycie go z ulicy Mickiewicza, ale będzie można go odwiedzić w Noc Muzeów, czyli już w najbliższą sobotę. 
Reklama lokalna
reklama

Z inicjatywą, która dopełni program Nocy Muzeów wyszło Stowarzyszenie Kochamy Jarocin. Ogród można będzie zwiedzić w najbliższą sobotę (20 maja). Początek o godz. 17.00. Przy okazji Szkoła Muzyczna Yamaha Jarocin zagra koncerty balkonowe. Po ogrodzie, który kiedyś należał do dr Leona Idaszewskiego, oprowadzać będzie obecny właściciel kamienicy - Zdzisław Ślachciak. Pokaże wszystkim chętnym założony 100 lat temu teren zieleni oraz zaprezentuje studnię z 1889 roku. Będzie okazja, aby zobaczyć, jak się czerpało wodę za pomocą kluczki, jak się prało w wasce z tarką, jak działał ręczny magiel i jak się prasowało żelazkiem na węgiel i na duszę. Wejście przez bramę od strony ul. Kilińskiego.  

Kim był właściciel ogrodu - dr Leon Idaszewski? 

Dr Leon Idaszewski był znanym, przedwojennym jarocińskim lekarzem. Mieszkał i przyjmował pacjentów w kamienicy na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Mickiewicza, którą kupił dokładnie 100 lat temu, w 1923 roku. Później założył piękny ogród odgrodzony od ulicy Kilińskiego ceglanym murem. Do dziś zachował się układ grządek, rabat kwiatowych i alejek oraz zielona altanka ogrodowa. O ogród dba nowy właściciel - Zdzisław Ślachciak, który z dumą opowiada o rosnących tam pachnących różach, rokitnikach, pigwach, berberysach, bzach i aroniach. To wszystko znajduje się zaledwie 100 metrów od jarocińskiego rynku! 

reklama

W sobotę 20 maja od godz. 17.00 można będzie zwiedzić również mieszkanie doktora Idaszewskiego z zachowaną oryginalną stolarką drzwiową. Na początku wojny lekarz znalazł się w grupie wysiedlonych do Opoczna. Tam również pracował w swoim zawodzie. Wspomnienia "wygnańca i więźnia" zapisał w swoich rymowanych pamiętnikach. Początkowo notował je na skrawkach papieru, a później uczył się ich na pamięć na wypadek, gdyby notatki zaginęły. Swoje zapiski kontynuował nawet jako więzień obozów na Majdanku i w Oświęcimiu. We wspomnieniach pojawiają się setki nazwisk mieszkańców Jarocina i Opoczna, o których dr Idaszewski pisał dobrze, ale i wytykał niewłaściwe zachowania. W 2018 roku notatki ukazały się drukiem. 

reklama

W dawnych pokojach rodziny Idaszewskich od kilku tygodni funkcjonuje Szkoła Muzyczna Yamaha. Sobotnia Noc Muzeum będzie okazją, aby poznać jej ofertę edukacyjną, ale też wysłuchać koncertu balkonowego. Na koniec wszyscy wyruszą na przemarsz po uliczkach staromiejskich z werblistami, którzy zaprowadzą jarociniaków na ulicę Gołębią. 

Doktor Idaszewski był wielkim miłośnikiem gołębi. W ogrodzie zachował się gołębnik. Podobno to z inicjatywy doktora sąsiednią ulicę nazwano Gołębią. To tam, na parkingu banku PKO Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprosi na spektakl „Solarsi” Fundacji Sztukmistrze z Lublina. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej o przedstawieniu [TUTAJ].

reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama