Reklama

Z myślą o młodzieży rusza nowy projekt „Streetworking w Jarocinie”. Jutro pierwsze spotkanie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Z myślą o młodzieży rusza nowy projekt „Streetworking w Jarocinie”. Jutro pierwsze spotkanie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pracujesz z młodzieżą? Chcesz podnieść swoje kompetencje? Dowiedzieć się, jak pracują inni? I z jakimi problemami się borykają i jak je rozwiązują? Odpowiedzią na te problemy ma być przedsięwzięcie pod nazwą „Streetworking w Jarocinie". Pierwsze spotkanie odbędzie się jutro (sobota 26 lutego) w JOK-u.

Reklama

W gminie Jarocin wiele instytucji i organizacji pozarządowych działa i pracuje dla i z młodzieżą. Niestety, sami członkowie tych organizacji i instytucji widzą, jak wielkim problemem jest dotarcie do grup młodzieży, zwłaszcza wykluczonych. Bardzo często zdarza się, że w organizowanych dla młodzieży wydarzeniach biorą udział ciągle te same osoby. Jednocześnie w mediach społecznościowych i przy różnego rodzaju dyskusjach na temat działalności kulturalnej w mieście przewija się zarzut, że nic się nie dzieje, że młodzież nie ma się gdzie podziać.

Po wielu rozmowach z młodzieżą można wyciągnąć wnioski, że dorośli - organizatorzy działań - nie trafiają w istotne dla młodzieży kanały promocyjne. Młodzi ludzie nie śledzą profili instytucji kultury, gminy czy ngo w mediach społecznościowych, nie zwracają uwagi na plakaty czy ulotki. Trzeba więc znaleźć inne metody dotarcia do nich. Wydaje się, że najlepszą metodą jest bezpośredni kontakt. Aby on się udał, potrzeba jednak nowych kompetencji. Celem projektu „Streetworking w Jarocinie” jest właśnie wykształcenie grupy streetworkerów, którzy będą potrafili pracować z młodymi ludźmi i w ten sposób zachęcą ich do korzystania z oferty przygotowanej dla nich przez instytucje i organizacje, a także pomogą im realizować własne pomysły. Zgodnie z planami takim miejscem stworzonym z myślą o młodych ludziach jest drugie piętro w Kamienicy Kultury

„Streetworking w Jarocinie” ze Stowarzyszeniem Wędka z Torunia 

Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę, 26 lutego w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Początek o godz. 11.11. „Streetworking w Jarocinie” realizowane jest przez gminę Jarocin przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w ramach projektu „Jarocin - Miastem Jutra”, finansowanego ze środków funduszy norweskich.

O idei streetworkingu będzie opowiadał Wojciech Przybysz ze Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży "Wędka" im. każdego Człowieka, które od lat prowadzi działanie streetworkerskie w Toruniu. Stowarzyszenie to uczy, jak poprzez zabawę zdobywać wiedzę, pomaga odkryć zakryte umiejętności, wzmacnia potencjał i poczucie własnej wartości dzieci i młodzieży. Wśród ich podopiecznych jest ponad 350 dzieci i młodzieży, ponad 100 wolontariuszy przewijających się stale i tymczasowo, ponad 50 stałych darczyńców i kilkanaście realizowanych projektów. Stowarzyszenie "Wędka" będzie także odpowiedzialne za przeprowadzenie całego cyklu szkoleniowego. Organizacja wspótworzy również projekt "Siedem Aniołów", którego inicjatorem był ojciec Kordian Szwarc. Za projekt ze strony gminy Jarocin i biblioteki odpowiedzialne są Marta Pakulska oraz Katarzyna Krawczyk. 

W ramach projektu „Streetworking w Jarocinie” zaplanowano:

•    Cykl szkoleniowy podnoszący kompetencje osób pracujących z młodzieżą (m.in. czym jest projekt i narzędzia streetworkerskie, jak przygotować projekt streetworkerski, jak go zacząć  prowadzić, jak tworzyć system współpracy z instytucjami i samorządem, jak budować mapy miejsc przebywania dzieci i młodzieży w przestrzeni miejskiej oraz wiejskiej, jak wykonać pierwszy kontakt oraz próba nawiązania pozytywnych relacji, Jak prowadzić działania interwencyjne, prowadzenie dokumentacji, pozyskanie środków finansowych na działania).

•    trzy wydarzenia przygotowane wspólnie z młodzieżą i dla młodzieży.

•    Konferencję podsumowującą projekt, na której zostaną przedstawione efekty projektu.

•    Publikację cyfrową podsumowującą projekt - „Podziel się dobrą praktyką” - opis zrealizowanych projektów, która będzie ona udostępniona w sieci na wolnych licencjach.

 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy