Reklama

Wojna oczami dzieci. Z Magdaleną Grzebałkowską w Kawiarni Filmowej

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską - reporterką Gazety Wyborczej i autorką książci „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” odbędzie się w piątek 22 kwietnia w ramach cyklu "Rozdyskutowany Bond".

Reklama

W książce “Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. 

Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów narodu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna? By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas: małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę - dziś ponad osiemdziesięcioletnią kobietę - której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Książka "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” jest dostępna w przedsprzedaży na stronach kulturalnysklep.pl i publio.pl.

Kim jest Magdalena Grzebałkowska? 

Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) to polska pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku Magdalena Grzebałkowska została finalistką Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży “1945. Wojna i pokój”. Za wydrukowany w “Dużym Formacie” tekst “Śpiewać, hitlerówy!”, który wszedł do książki, otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2015. W tym też roku książka Grzebałkowskiej otrzymała Nagrodę im. Torańskiej za “wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei”.

Spotkanie z pisarką odbędzie się w ramach cyklu "Rozdyskutowany Bond" realizowanego przez Uniwersytet Kultury w Jarocinie. To okazja do poruszania nie zawsze łatwych tematów i do dyskusji o nich. Z Magdaleną Grzebałkowską można się porozmawiać w piątek 22 kwietnia w Kawiarni Filmowej, w sali "Bond", od której wzięła się nazwa tego projektu. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy