reklama
reklama

Wiejska zabawa na Patoce w Golinie - z pokazem mody i historycznym spektaklem

Opublikowano:
Autor:

Wiejska zabawa na Patoce w Golinie - z pokazem mody i historycznym spektaklem - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
126
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Kultura Nie było tradycyjnych obrzędów święta plonów, za to publiczność obejrzała spektakl i pokaz mody. To miały być dożynki inne niż wszystkie. I taka właśnie była zabawa wiejska na łące w Golinie - zwanej przez miejscowych Patoką.
reklama

Na zabawę wiejską, połączoną ze świętem plonów, zaproszono mieszkańców Goliny w niedzielne popołudnie (13 sierpnia). 

Dożynki w Golinie - czyli zabawa wiejska z pokazem mody i spektaklem 

W dawny klimat prawdziwej, wiejskiej zabawy wprowadził przybyłych na Patokę gości folklorystyczny Zespół The Kotlets, który wykonał - dla licznie przybyłej publiczności - koncert „Ze Śpiewnika Teresy Jarzyniak”, z utworami zespołu Goliniacy. 

Był to przedsmak tego, co przygotowali organizatorzy - a więc spektaklu „Walka Goliny o Karczmę” i pokazu mody. 

Wyreżyserowane przez Tomasza Jankowskiego, dyrektora miejscowej szkoły, przedstawienie „Walka Goliny o Karczmę”, opowiadało historię wsi sprzed 100 laty, kiedy to grupa golińskich kobiet, po bezpardonowej walce z niezdrowymi - ich zdaniem -  przyzwyczajeniami swoich mężów, doprowadziła do zamknięcia jednej z karczm. W role aktorów wcielili się członkowie Klubu Seniora “Sami Swoi”. Ich kunszt publiczność doceniła burzą oklasków. 

Nieoczywistą atrakcją, jak na dożynki, był natomiast pokaz mody - zorganizowany w ramach projektu “Żywe Drzewo - snute bluzki i sukienki na miarę golińskiej panienki”. 

- Pokaz mody na Patoce to prezentacja kolekcji ubrań współczesnych, młodzieżowych - z wykorzystaniem wpisanego na listę krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego golińskiego haftu - a więc snutki - opowiada Tomasz Jankowski, pomysłodawca projektu, a zarazem dyrektor miejscowej szkoły. 

Prezentacja odbyła się w ramach ministerialnego projektu “Etno Polska 2023”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. 

- Ponieważ napisany przeze mnie projekt zyskał akceptację ministra kultury, a także gminy i powiatu, padła propozycja, aby połączyć go z dożynkami. Imprezę zrobiliśmy wspólnie z lokalnymi organizacjami. To, co dziś miało miejsce na Patoce - to, tak naprawdę, dzieło bardzo wielu osób - dopowiada.

Na Patoce w Golinie nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dobrej zabawy

Tomasz Jankowski podkreśla, że w organizację zaangażowali się: Sołectwo Golina i Stefanów, Stowarzyszenie Edukacyjne Gimnazjum 200, Stowarzyszenie Golina z Wyobraźnią, Klub seniora, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Stajnia Patoka, Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie, a także miejscowi rolnicy.
 
Oprócz wydarzeń o charakterze artystycznym, organizatorzy przygotowali dla licznie przybyłych na Patokę gości takie atrakcje, jak: pokaz jazdy konnej w Stajni Patoka, animacje i zabawy dla dzieci, dmuchańce, przejażdżki bryczką, wystawę rękodzieła, gołębi oraz ptactwa domowego.

Nie zabrakło również stoisk z pysznym jedzeniem. Natomiast, oprawę muzyczną trwającej do późnych godzin wieczornych imprezy zapewnili - wspomniany The Kotlets oraz DJ Marek P. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama