Wydarzenia kulturalne nadchodzącego tygodnia. Co wybrać? Gdzie pójść? Sprawdźcie! Kino Echo. Spichlerz Polskiego Rocka. Klub Kontrapunkt. Jarociński Ośrodek Kultury. Filmy. Wystawy. Koncerty. Festyny. Imprezy. Wydarzenia.
Warsztaty dla dzieci z Aleksandrą Dzik - Rynek Jarocin, piątek 27 lipca, start o 15.00
Aleksandra Dzik to alpinistka młodego pokolenia i międzynarodowa przewodniczka górska UIMLA. Prowadzi biuro podroży wysokogórskich BluEmu, organizujące wyprawy alpinistyczne i trekkingowe w góry świata oraz szkolenia górskie. Zajmuje się także prezentacjami, warsztatami i szkoleniami, dotyczącymi aktywności górskiej oraz podróży. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia również skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi, a także nurkuje.
W piątek 27 lipca Aleksandra poprowadzi na rynku warsztaty dla dzieci.
Opowieści o Wielkim Szlaku Himalajskim - Rynek Jarocin, piątek 27 lipca, start o 17.00
Wybierz się z na Wielki Szlak Himalajski z Joanną Lipowczan i Bartoszem Malinowskim, którzy opowiedzą o pięknym i trudnym trekkingu przez Himalaje Indii i Kaszmiru. Para podróżników od 2015 r. realizuje ambitny projekt przejścia kolejnych pasm Himalajów, znany pod nazwą Wielki Szlak Himalajski. W pierwszym jego etapie przeszli wymagające, miejscami niemal nieprzebyte szlaki Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a wrześniem 2017 r. – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie. I tym razem zamiast ruszyć popularnymi szlakami komercyjnych wypraw i odwiedzać miejsca sfotografowane przez wielu turystów, Asia i Bartosz podjęli się podróży pod prąd podróżniczych trendów i pod prąd rwących górskich rzek, których przekroczenie mogło nawet powodować ciarki na skórze.
Na spotkaniu będzie można wysłuchać opowieści o tej niezwykłej przygodzie, a dzięki fotografiom odwiedzisz krainę Wielkich Kaszmirskich Jezior i zobaczysz Himalaje wyrastające wprost z lodowców.
Koncert zespołu NIVEL - Rynek Jarocin, piątek 27 lipca, start o 18.00
Nivel - to założony w 2010 roku kwartet instrumentalny (a od połowy 2016 także wokalno-instrumentalny), specjalizujący się we własnych interpretacjach tradycyjnych pieśni różnych krajów oraz kompozycje oparte o folklor celtycki, bałkański, francuski, argentyński i amerykański, w stylach takich jak tango, gypsy swing, jazz i musette. Muzycy czerpią w dużym stopniu z dorobku wielkich kompozytorów światowej sławy takich jak Astor Piazzolla, Richard Galliano, Vincente Amino oraz Otto Eckleman. W lipcu 2017 roku zespół NIVEL nagrał swoją pierwszą płytę, zatytułowaną „Wielki Świat”.
Kino plenerowe na Tarasie Kawiarni Filmowej - niedziela 29 lipca, start o 19.00
Rok 1996. Podczas wspinaczki na najwyższy szczyt świata członkowie ekspedycji stawiają czoło potężnej burzy śnieżnej.
Charytatywny festyn - teren przy sali wiejskiej w Zalesiu, niedziela 29 lipca, start o 15.00
Siedmioletni Patryk urodził się jako wcześniak. Do dziś ma problemy z samodzielnym poruszaniem się. Od pierwszych dni życia znajduje się pod stałą opieką neurologa, kardiologa, okulisty, gastroenterologa. Patryk jest podopiecznym Fundacji „Ogród Marzeń”. Bardzo pomógłby mu wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Niestety jego koszt znacznie przekracza możliwości finansowe rodziny chłopca. Każdy może jednak dołożyć swoją cegiełkę i pomóc w zrealizowaniu tego marzenia biorąc udział w festynie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji: zamki dmuchane, kiermasz książek i maskotek, pokazy straży pożarnej, policji i wojska. Festynowi towarzyszyć będzie zlot właścicieli jaguarów. O godz. 22.00 zaplanowano pokaz ognia.
Nieme kino z muzyką na żywo - taras Kawiarni Filmowej w Jarocinie, sobota 4 sierpnia, start o 21.00
"Bestia" to jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Niemy obraz, który opowiada historię trójkąta miłosnego, będzie można zobaczyć za darmo na tarasie Kawiarni Filmowej. Fabuła filmu opowiada historię Poli (w tej roli Pola Negri) - ubogiej, wiejskiej dziewczyny, która po scysji z rodzicami postanawia uciec z domu. Pomaga jej w tym jej adorator - Dymitr, który podstępem zaciąga ją do pobliskiego hotelu. Poli udaje się uciec od natrętnego absztyfikanta. Zabiera też ze sobą jego pieniądze. Wkrótce dziewczyna zaczyna marzyć o karierze scenicznej i zostaje tancerką w warszawskim kabarecie, gdzie dostrzega ją Aleksy. Mężczyzna zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Dziewczyna odwzajemnia jego uczucie. Nie wie jednak, że jej ukochany jest już żonaty. Tymczasem upokorzony Dymitr planuje krwawą zemstę.
Podczas seansu w Jarocinie, oprócz instrumentów elektronicznych, pojawi się akordeon oraz śpiew w wykonaniu Marcina Pakulaka, kompozytora i muzyka, nagrodzonego m.in. za najlepsze udźwiękowienie filmu Generał w konkursie Vivarto.
4. Święto Parówki w Jaraczewie - Park Jaraczewo, niedziela 5 sierpnia, start o 14.00
Impreza, o charakterze festynu obędzie się po hasłem FAJER PO NASZYMU - czyli świętowanie po śląsku, ponieważ tegoroczna parówka zostanie zaprezentowana w śląskiej odsłonie. A to znaczy, że będzie dużo muzyki, tańca, śpiewu i biesiady. Na scenie wystąpią m.in.: Grupa Fest, Złota Jesień oraz zespół Żchlinioki. Podczas festynu odbędzie się też zbiórka pieniędzy, przeprowadzona przez Fundację Ogród Marzeń. Zgromadzone środki przeznaczone zostaną na rehabilitację Patryka, który urodził się siedem lat temu jako wcześniak. U chłopca już wówczas zdiagnozowano wiele chorób, m.in. przykurcz mięśni. W związku z tym podczas imprezy odbędzie się bieg charytatywny, pod hasłem „Pomóżmy Patrykowi zostać Supermenem”, zorganizowany przez grupę „Jaraczewo biega”. Biegacze pokonają odcinek ok. 6 km. Tradycyjnie dołączą do nich rowerzyści. Na metę pilotować ich będzie szpaler motocyklistów. A zjawiskowe motory podziwiać będzie można podczas parady motocykli. Dla bajtli kupa szpasu i uciechy - czyli świat gier, zabaw i niespodzianek dla dzieci. A wśród nich: dmuchane zamki, kolejka, malowanie twarzy, zabawy z animatorem, szczudła, strzelanie z wiatrówki, przejazdy bryczkami.
Na wydarzenie zaprasza ZPM Biegun, Burmistrz Miasta i Gminy Jaraczewo oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jaraczewie.
Kino Echo przygotowało na nadchodzący tydzień następujące propozycje filmowe - wszystkie produkcje premierowe!!!
- "Wicher 2: na przekór wszystkiemu" - familijny, reż. Katja von Garnier - PREMIERA W PIĄTEK 27 LIPCA
By uchronić ukochaną stadninę przed bankructwem, nastoletnia Mika i jej koń Wicher biorą udział w zawodach jeździeckich.
- "Oko na Julię" - romans, przygodowy, reż. Kim Nguyen - PREMIERA W PIĄTEK 27 LIPCA
Gordon (Joe Cole) pracuje w amerykańskiej firmie ochraniającej rurociąg położony na północnoafrykańskiej pustyni. Za pomocą robota-drona bacznie obserwuje oddaloną o tysiące kilometrów okolicę z biura w Detroit. Pewnego dnia na terenie patrolowanym przez Gordona zjawia się dziewczyna - Ayusha (Lina El Arabi), która zaczyna go intrygować. Chłopak postanawia śledzić ją za pomocą drona i dowiaduje się, że rodzina chce ją zmusić do zamążpójścia ze starszym mężczyzną. Ayusha jest zakochana w innym. Dziewczyna postanawia uciec, a Gordon decyduje się jej w tym pomóc. Ta pustynna wersja Romeo i Julii wciąga Gordona bez reszty.
- "Co w trawie piszczy" - animacja, komedia, reż. Antoon Krings, Arnaud Bouron - PREMIERA W PIĄTEK 3 SIERPNIA
Pasikonik Tonik jest prawdziwym włóczykijem. Przemierza świat w podskokach, nigdzie nie zagrzewając dłużej miejsca. Pewnego dnia trafia na łąkę tak piękną, że postanawia zatrzymać się tu na dłużej. Szczególnie, że wpadła mu w oko urocza i dobra Królowa Pszczół Margerytka. Zakochany polny konik gotów jest na wszystko, by mieszkańcy łąki uznali go za dobrego kumpla, a nawet przyjaciela. Niestety nie znając jeszcze miejscowych „układów” daje się omotać podstępnej osie i zamiast stać się przyjacielem, mimo woli zasłuży na miano wroga łąki. Tonik jednak nie daje się za czułki wodzić i zamiast się poddać i zwiać w świat, postanawia naprawić swe błędy, obronić łąkę przed armią szerszeni i zasłużyć na serce królowej.
- "Moja żyrafa" - familijny, reż. Barbara Bredero - PREMIERA W PIĄTEK 3 SIERPNIA
Rafał urodził się tego samego dnia, co jego najlepsza przyjaciółka Rafa, żyrafa. Ponieważ jego dziadek jest opiekunem w zoo, Rafała często można spotkać w pobliżu Rafy. Są nierozłączni i dzielą się wszystkim, aż Rafał po raz pierwszy idzie do szkoły i dowiaduje się, że żyrafy do szkoły chodzić nie mogą. Rafał tęskni za Rafą, a żyrafa Rafa tęskni za Rafałem. Dlatego Rafał wymyśla plan zabrania żyrafy do szkoły i przedstawienia jej wszystkim kolegom i koleżankom.
- "Whitney" - dokumentalny, reż. Kevin Macdonald - PREMIERA W PIĄTEK 3 SIERPNIA
Z imponującą liczbą ponad 200 milionów albumów sprzedanych na całym świecie, ze statusem pierwszej kobiety-artystki, która zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i jedynej w historii, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100, Whitney Houston była głosem swojego pokolenia. Artystka, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle do tych wiekopomnych wydarzeń wpisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.