Reklama

Ważna książka dla Jarocina wydana ponownie. Warto przeczytać

Opublikowano: pt, 3 lis 2017 11:04
Autor:

Ważna książka dla Jarocina wydana ponownie. Warto przeczytać  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Jarocin. Historia Jarocina. Przeszłość Jarocina. Książka o Jarocinie. Z przeszłości miasta Jarocina. Kazimierz Matuszewski o Jarocinie.

„Pełne ciekawostek, rzetelnie opracowane i poparte źródłami wydawnictwo” - tak oceniania jest książka „Z przeszłości miasta Jarocina” autorstwa Kazimierza Matuszewskiego. Niebawem ukaże się reprint wydanej 80 lat temu publikacji.

W niej takie ciekawostki jak to - Kiedy powstał herb Jarocina i co oznacza? Jak Jarocin wyglądał w 1661 r.? Ilu w połowie XIX w. było w mieście garkuchniarzy, garncarzy, gwoździarzy, piwowarów, duchownych katolickich, ewangelickich i rabinów?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W roku 2017 mija 80 lat od wydania publikacji „Z przeszłości miasta Jarocina” autorstwa Kazimierza Matuszewskiego. Ukazała się ona nakładem poznańskiej drukarni Stefana Andersona i miała formę broszury składającej się z kilkunastu szkiców historycznych będących efektem badań autora nad przeszłością Jarocina. Teksty te nie tworzą monografii miasta; stały się raczej przyczynkami do jej późniejszego powstania. Autor starał się w nich, w sposób możliwie pełny, wyjaśnić niektóre zagadnienia z historii miasta, dotąd niejasne lub błędnie interpretowane. Powstało w ten sposób pełne ciekawostek, rzetelnie opracowane i poparte źródłami wydawnictwo, które uzupełniło bardzo skąpą w tamtym okresie bibliografię regionalną. Niezaprzeczalnym walorem tej publikacji było zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców najstarszego istniejącego wizerunku miasta Jarocina. Rysunek autorstwa Jana Rudolfa Storna z 1661 r. został odnaleziony przez Matuszewskiego w zbiorach Sächsische Landesbibliothek w Dreźnie i przedrukowany na kartach prezentowanej książki.

Inicjatywa wydania drukiem publikacji „Z przeszłości miasta Jarocina” spotkała się z przychylnością władz Jarocina, a zwłaszcza ówczesnego burmistrza Edmunda Rogalskiego. Jak wynika z zachowanej korespondencji burmistrz osobiście włączył się w prace nad gromadzeniem materiałów do badań, a później udzielił wydatnej pomocy w sfinansowaniu przedsięwzięcia, za co autor składa mu szczególne podziękowania na kartach książki.

Wydana w 1937 r. publikacja jest dziś prawie niedostępna, dlatego też w roku jubileuszu 760-lecia miasta jarocińskie Muzeum Regionalne podjęło się jej wznowienia w formie reprintu. Z pewnością ucieszy on regionalistów oraz wszystkich, których interesuje historia lokalna. Tekst K. Matuszewskiego przedrukowany został w oryginale, bez żadnej ingerencji ze strony wydawcy, z zachowaniem pierwotnej numeracji stron oraz układu tekstu i ilustracji. Wydawnictwo wzbogacono jedynie o biogram Kazimierza Matuszewskiego oraz kopię dokumentu i kilka fotografii rodzinnych pochodzących ze zbiorów jarocińskiego muzeum.

Kazimierz Matuszewski urodził się 28.02.1907 r. w Jarocinie Jego ojciec Józef prowadził piekarnię przy ul. Targowej w Jarocinie. Edukacja Kazimierza w miejscowej szkole powszechnej przypadła na okres zaborów i I wojny światowej, ale naukę w jarocińskim gimnazjum rozpoczął już w niepodległej Polsce. Ukończył je z wyróżnieniem w 1925 r., a następnie studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1931 r. z dyplomem i tytułem magistra podjął pracę w charakterze asystenta prawa na macierzystej uczelni. Trzy lata później otrzymał stypendium uniwersyteckie i wysłany został do Paryża, gdzie odbył półroczny staż na Sorbonie.

Sentyment do rodzinnego miasta sprawił, że w okresie studiów Kazimierz Matuszewski założył, a następnie aktywnie działał w Kole Studentów Jarociniaków w Poznaniu. Już jako pracownik naukowy Uniwersytetu Poznańskiego z zamiłowaniem zajmował się badaniem przeszłości Jarocina. Zapraszał do rodzinnego miasta wykładowców poznańskiej uczelni, ale i sam był prelegentem podczas organizowanych przez siebie spotkań, których tematami była historia regionu oraz kwestie prawne. Jego teksty związane z historią regionalną przez lata ukazywały się na łamach Gazety Jarocińskiej. Efektem jego dociekań historycznych były również dwie wydane drukiem publikacje. W 1933 r. nakładem Drukarni i Księgarni Polskiej Jana Majerowicza w Jarocinie ukazał się zbiór szkiców historycznych zatytułowany „Z przeszłości naszej ziemi”. Jak sam autor podkreślał w przedmowie, broszurka powstała z miłości ku gniazdu rodzinnemu i zawierała wycinki ze skromnej przeszłości naszego miasta i okolicy. Podobny charakter miało kolejne wydawnictwo autorstwa K. Matuszewskiego „Z przeszłości miasta Jarocina”, które wyszło z drukarni Stefana Andersona w Poznaniu w roku 1937. Tuż przed wybuchem II wojny światowej uzyskał tytuł doktora. Biegle władał językiem niemieckim i francuskim, ale uczył się również jęz. angielskiego, włoskiego i hebrajskiego.

W połowie sierpnia 1939 r. Kazimierz Matuszewski został zmobilizowany i zobowiązany do stawienia się w 70. Pułku Piechoty w Pleszewie. Podczas kampanii wrześniowej jako adiutant dowódcy I batalionu walczył w szeregach Armii „Poznań” w bitwie nad Bzurą. Poległ 17 września 1939 r. podczas przeprawy przez Bzurę w okolicach Witkowic. Spoczął w kwaterze wojennej na cmentarzu w Juliopolu koło Sochaczewa.

Książkę-reprint „Z przeszłości miasta Jarocina” Kazimierza Matuszewskiego będzie można kupić w cenie 28 zł w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (Rynek-Ratusz II piętro i w Czytelni Pod Ratuszem).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.