Młodzież z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach, kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu, wyjechała na wycieczkę edukacyjną.
Pierwszym obiektem był Park Orientacji Przestrzennej przy Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Na około 3 ha powierzchni odtworzono tam klimat ogrodu barokowego z 280 gatunkami roślin, pomiędzy które wkomponowano specjalne przyrządy dydaktyczne pomagające osobom niewidomym znaleźć nowe sposoby orientacji przestrzennej opartej na dźwiękach, kształtach, fakturach. Przyszli architekci krajobrazu dowiedzieli się, jak za pomocą różnych materiałów, z których wykonane są nawierzchnie, układu ścieżek, kształtów rabat, faktur i zapachu roślin, niewidome dzieci za pomocą pozostałych zmysłów zaznajamiają się z układem parku.
Następnie młodzież udała się do firmy Vitroplant - pierwszego w Polsce komercyjnego laboratorium kultur tkankowych, które od ponad 40 lat rozmnaża wiele gatunków roślin metodą in vitro (w szkle). Uczniowie wysłuchali ciekawej pogadanki, jak w sterylnych warunkach, na specjalnie opracowanych pożywkach, z małego fragmentu rośliny można uzyskać nawet milion roślin potomnych, a później zwiedzili część laboratorium.
Ostatnim punktem zajęć praktycznych był pobyt w centrum ogrodniczym w Suchym Lesie. Uczniów zaskoczył niepowtarzalny klimat tego miejsca, stworzonego dla osób, które chcą dokonać zakupów w sklepie - ogrodzie. W pięknych okolicznościach przyrody właścicielka firmy, jedna z najsłynniejszych poznańskich architektek krajobrazu, Ludmiła Woźniak podzieliła się z młodzieżą swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z zakresu projektowania i wykonywania ogrodów i parków. Radziła też przyszłym absolwentom, by - zanim założą własną firmę architektury zieleni - dobrze się przygotowali nie tylko w szkole, ale też u pracodawców, gdzie po zakończeniu nauki powinni popracować przynajmniej kilka miesięcy, ugruntowując nabytą wiedzę i zdobywając doświadczenie.
- Dzięki wyjazdom edukacyjnym młodzież naszej szkoły ma bezpośredni kontakt z zagadnieniami omawianymi na lekcjach przedmiotów zawodowych. To sprzyja lepszemu zapamiętaniu przerabianego materiału i dlatego już planuję kolejne terenowe zajęcia praktyczne - mówi Magdalena Radowska, organizator wycieczki.