Jarocinska parowozownia znowu zapełniła się ludźmi. Znowu zatętnila życiem. A wszystko za sprawą Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej, który prowadzi muzeum w Jarocinie. W pierwszą niedzielę czerwca, a w sumie już po raz dziewiąty, zorganizowano Festyn Kolejowy z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Każdy, bez względu na wiek, mógł się poczuć jak maszynista, a nawet odbyć krótką podróż w lokomotywie. Były też oczywiście miniaturowe pociągi i makiety kolejowe. Entuzjaści kolejnictwa mogli zaopatrzyć się w elementy do tworzenia miniaturowego świata.
W zeszłym roku piknik kolejowy odbywał się - po przerwie spowodowanej pandemią - we wrześniu, ale nawet typowo jesienna, deszczowa pogoda nie zniechęciła jarociniaków, którzy odwiedzali Parowozownię całymi rodzinami. Wstęp jest darmowy, chociaż impreza jest również okazją, aby zebrać pieniądze na renowację kolejnego zabytku ze zbiorów muzealnych. W zeszłym roku, podczas ósmej edycji imprezy, zbierano fundusze na remont najstarszej w Polsce drezyny spalinowej z 1952 roku. W tym roku zostaną przeznaczone na parowóz Ty42-149, wyprodukowany w 1946 roku w fabryce w Chrzanowie. Każdy, kto wrzucił coś do puszki, dostawał pamiątkową cegiełkę ze zdjęciem tego zabytku. Wystawa starych fotografii, która znajduje się przy wejściu do hali, była okazją do wspomnień dla byłych pracowników parowozowni. Dla młodszych to okazja, aby zobaczyć wycinek ze świata, który przestał już istnieć.
Z równie dużym sentymentem spoglądano na cuda techniki - maluchy, syrenki i motocykle, wystawione w pobliżu toru kolejowego. Wiele osób chętnie się fotografowało na ich tle, bo przypominały im czasy ich młodości i pierwsze pojazdy, jakich byli posiadaczami. Szczególne zainteresowanie wzbudzał motocykl z przyczepką rosyjskiej konstrukcji używany przez wojsko. Model z 1974 roku dwa lata temu trafił w ręce kolekcjonera, który przez rok zajmował się doprowadzeniem go do idealnego stanu.
W strefie dla dzieci można było przejechać się kolejką parkową, zjeść watę cukrową, pomalować sobie twarz lub rękę albo spędzić czas nad kolorowanką. Były też animacje z chustą klanza. W trakcie szesciu godzin niedzielnego festynu przez muzeum przewinęło się około 2 tysiące osób.
Kiedy jeszcze można będzie obejrzeć zabytki w Muzeum Parowozownia w Jarocinie?
Zwiedzanie Muzeum Parowozownia Jarocin możliwe jest w ramach ogólnodostępnych wydarzeń organizowanych przez Towarzystwo Kolei Wielkopolskich lub indywidualnie, po wcześniejszym umówieniu terminu z TKW-u. Do tej pory udało się zgromadzić 86 eksponatów.
- 24 czerwca - Drzwi Otwarte w Muzeum Parowozownia Jarocin
- 22 lipca - Drzwi Otwarte w Muzeum Parowozownia Jarocin
- 19 sierpnia - Drzwi Otwarte w Muzeum Parowozownia Jarocin
- 23 września - Drzwi Otwarte w Muzeum Parowozownia Jarocin
- 21 października - Drzwi Otwarte w Muzeum Parowozownia Jarocin
- 25 listopada - Dzień Kolejarza w Muzeum Parowozownia Jarocin
- osoby powyżej 18 roku życia - 20 zł
- osoby poniżej 18 roku życia - 15 zł
- bilet uczniowski (dla grup szkolnych) - 12 zł
- dzieci do lat 5 - bezpłatnie
ZOBACZ TEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.