Reklama

RoweLOVE z Jarocina wśród nagrodzonych miast w 8 edycji kampanii Kręć Kilometry 2019 r.

Opublikowano:
Autor:

RoweLOVE z Jarocina wśród nagrodzonych miast w 8 edycji kampanii Kręć Kilometry 2019 r. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W kampanii udział wzięło łącznie 45 tysięcy rowerzystów, którzy przejechali 44 miliony kilometrów. 50 czujników smogu trafi do zwycięskich miast w tym do Jarocina. RoweLOVE wykręciło w tej edycji 28.497 km!

 

Kampania trwała od maja do końca września. W tym czasie uczestnicy przejechali łącznie 44 755 194 kilometry. Ważne jest także to, że z roku na rok rośnie zainteresowanie kulturą rowerową i wzrasta świadomość dotycząca ochrony środowiska. Coraz chętniej zamieniamy cztery kółka na dwa. W tym roku uczestnicy pokonywali średnio trzykrotnie dłuższy dystans indywidualny w porównaniu z poprzednimi latami.

 

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych, ale dla celów porównawczych wyrażony jest w ekwiwalencie CO. Naszym naturalnym obrońcą przed zbyt dużą ilością tlenku węgla w atmosferze są rośliny. Pobierają one ten gaz i wydzielają tlen. Właśnie dlatego ślad węglowy przeliczany jest na drzewa, które trzeba by posadzić, żeby wchłonęły daną wielkość emisji CO2.

Przejechane w tej edycji kilometry przełożyły się na redukcję ponad 1600 ton dwutlenku węgla. Do wchłonięcia takiej ilości gazu potrzeba rocznej pracy drzew z 64 hektarów lasu sosnowego.


 

Po raz trzeci w akcji

Jarocińskie RoveLOWE wzięło udział w akcji po raz trzeci. W poprzednich edycjach wygrało dla miasta w sumie 28 stojaków na rowery.

- Historia RoweLOVE zaczęła się od akcji Kręć Kilometry – mówi Błażej Ciesielski prezes klubu. -To właśnie chęć namawiania mieszkańców do wykręcania kilometrów dla naszego, sprawiła, że zorganizowaliśmy pierwszy Zakręcony Rajd Rowerowy. Jeszcze jako grupa nieformalna przejechaliśmy z jarociniakami tysiące kilometrów. W pierwszym roku przyniosły one 13 stojaków, a w kolejnej edycji aż 15. W tym roku, już jako partnerzy Fundacji AllForPlanet, dzięki dużemu zaangażowaniu ludzi z naszego terenu, Jarocin może znowu świętować sukces. Jesteśmy w czołówce polskich miast! Mam nadzieję, że za rok wykręcimy miejsce w pierwszej dziesiątce. Bardzo zależy nam, żeby wygrany czujnik został umieszczony na terenie wiejskim. Zaproponowaliśmy także osiedle Tumidaj w Jarocinie, gdzie smog jest najbardziej widoczny. Może dzięki temu, zwiększy się świadomość ludzi i zaczną bardziej dbać o ekologię. Nasze propozycje przekazałem już do Urzędu w dniu, kiedy przedstawiciel Fundacji zadzwonił z gratulacjami – dodaje Błażej Ciesielski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE