Reklama

Rajd z piknikiem na otwarcie Alei Światowego Dnia Roweru w Jarocinie. Impreza odbędzie się w zmienionym terminie [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał Urzędu Miejskiego w Jarocinie

Rajd z piknikiem na otwarcie Alei Światowego Dnia Roweru w Jarocinie. Impreza odbędzie się w zmienionym terminie [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Rajd z piknikiem na otwarcie Alei Światowego Dnia Roweru w Jarocinie | foto Materiał Urzędu Miejskiego w Jarocinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Rajd i piknik zainaugurują otwarcie pierwszej na świecie Alei Światowego Dnia Roweru w Jarocinie. Impreza odbędzie się w zmienionym terminie.

Reklama

Początkowo rajd miał się odbyć w sobotę - 10 września, jednak jarociski magistrat wydał komunikat o zmianie terminu.

"Z uwagi na przewidywane prognozy pogody, które ostrzegają przed ulewnymi deszczami – 10 września 2022, planowany na ten termin rajd rowerowy z oficjalnym otwarciem Alei Światowego Dnia Roweru zostają przełożone na kolejną sobotę – 17 września. Poza terminem program rajdu pozostaje bez zmian" - czytamy w informacji przesłanej z Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

Rajd rowerowy z piknikiem na otwarcie Alei Światowego Dnia Roweru w Jarocinie

 

Uczestnicy rajdu przejadą około 20-kilometrową trasę. Wyruszą z parkingu przy Aquaparku w Jarocinie o godzinie 13.00. Każdy, kto przejedzie wskazaną trasę, weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, m. in. roweru, hulajnogi i rolek. Zwieńczeniem rajdu będzie piknik i wspólny poczęstunek. Każdy chętny może wpisać się na listę uczestników w Jarocińskim Ośrodku Kultury -  tel. (62) 747-30-02 lub 887/766-861 (poniedziałek-piątek w godz. 8.00-16.00). Dzięki temu otrzyma pakiet startowy i poczęstunek. Koszt udziału wynosi 10 zł od osoby.  

Aleja Światowego Dnia Roweru w Jarocinie wybudowana została kilka tygodni temu, jednak już teraz znana jest w wielu miejscach naszego kraju, a nawet globu. To pomysł, który zrodził się na bazie współpracy gminy Jarocin z mieszkającym od lat w USA, a pochodzącym z Jarocina - Leszkiem Sibilskim - inicjatorem uchwalenia przez ONZ Światowego Dnia Roweru. 

- Nowy szlak rowerowy dołączył do już istniejących i służących  mieszkańcom gminy – 30 kilometrów ścieżek. Aleja Światowego Dnia Roweru zrobiła to we wspaniałym i sprinterskim stylu, od razu zdobywając nagrodę Organizacji Narodów Zjednoczonych razem z zespołem Coldplay, gubernatorem japońskiej prefektury Hiroszima i wieloma popularyzatorami roweru jako środka lokomocji dla wszystkich - podkreśla burmistrz Adam Pawlicki. 

 

 

Światowy Dzień Roweru obchodzony jest od 2018 roku w dniu 3 czerwca. Inicjatorem uchwalenia przez ONZ tego święta roweru był pochodzący z Ziemi Jarocińskiej Leszek Sibilski - były kolarz  m.in. jarocińskiej "Victorii", a obecnie profesor socjologii mieszkający i pracujący w USA. Wybrana przez niego data nie jest przypadkowa - to dzień jego imienin. Chcąc docenić jego starania, burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki zwrócił się do Rady Miejskiej w Jarocinie z propozycją nazwania jednej z ulic Aleją Światowego Dnia Roweru. W grudniu ubiegłego roku rada taką uchwałę przyjęła. To pierwsza taka inicjatywa na świecie. Nowa ulica, częściowo już wybudowana, biegnie przy Os. Ogrody, połączy Jarocin z Wilkowyją i Cielczą. W ślad za burmistrzem Jarocina chcą podążyć włodarze innych, nie tylko polskich miast, podejmujac działania, które mają na celu nadanie rowerowych nazw ulicom, ścieżkom.

Okolicznościowe tabliczki z nazwą pierwszej na świecie Alei Światowego Dnia Roweru zostały wysłane do inicjatora Leszka Sibilskiego, który przekazał je do ONZ. Otrzymał je również m.in. Stały Przedstawiciel Królestwa Bahrajnu przy ONZ, Jamal Fares Alrowaiei, który zapewnił, że uczyni wszystko, aby takie nazwy arterii komunikacyjnych pojawiły się w jego ojczystym kraju oraz Grzegorz Botwina, prezes Polskiego Zwiazku Kolarskiego. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy