O Unii Lubelskiej w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz o tym, co łączy te ważne wydarzenia, można było posłuchać podczas wykładu prof. Barbary Topolskiej.
Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Południowej Oficyny Wydawniczej, zorganizował jarociński klub BPW (Business & Professional Women).
- 19 maja 2003 roku polski Papież Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa: Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej. Rocznicę, którą właśnie obchodzimy, powinny świętować: Polska, Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, a nawet Estonia, bo w części należała do organizmu, który został stworzony po Unii Lubelskiej. To nie przypadek, że już tylko Białoruś i Ukraina są poza Unią Europejską (...) - mówiła prof. Barbara Topolska. - Unia stanowiła zwieńczenie związku obu państw - Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej. Te dwa państwa zjednoczyły się w jedno. Unia Lubelska była dziełem niedocenianego do dziś Zygmunta Augusta - syna Bony z rodu Sforzów i Aragonów i Zygmunta Starego z dynastii Jagiellonów.
Obecna na wykładzie w Jarocinie prezydent Polskiej Federacji BPW Katarzyna Bekasiak zaapelowała, by wszystkie panie uczestniczące w spotkaniu wzięły udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zmobilizowały do tego swoich bliskich. Przypomniała też, że największą akcją prowadzoną przez BPW na terenie Unii Europejskiej jest Equal Pay Day, czyli kampania mająca na celu zrównanie płac kobiet i mężczyzn.