Reklama

"Krótka historia polskiego kina" przez 10 miesięcy w kinie "Echo" w Jarocinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

"Krótka historia polskiego kina" przez 10 miesięcy w kinie "Echo" w Jarocinie - Zdjęcie główne

"Krótka Historia Polskiego Kina" przez 10 miesięcy w kinie "Echo" w Jarocinie | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura "Krótka historia polskiego kina" jest kolejną formą działań realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych. To wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Projekt będzie trwał przez 10 miesięcy. Weźmie w nim udział również kino "Echo" w Jarocinie.

Od pierwszego lutego 2023 roku w 72 kinach studyjnych w 58 polskich miastach zaprezentowanych zostanie dziesięć tytułów wyselekcjonowanych przez dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Tomasza Kolankiewicza.

Cykl "Krótka historia polskiego kina" otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W kinie "Echo" w Jarocinie można go będzie zobaczyć 22 lutego. Kolejne spotkania w ramach projektu odbywać się będą w każdą ostatnią środę miesiąca. O godz. 15.00 film wyświetlany będzie w ramach "Kina Seniora", o godz. 19.00 - na pokazie otwartym dla wszystkich widzów. Bilety kosztować będą 5 zł (dla seniorów) i 10 zł (na drugi seans). Można je będzie nabyć w kasie kina "Echo".

Czym jest "Krótka historia polskiego kina"? 

Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich, narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.

Wyboru filmów, które zostaną pokazane w ramach "Krótkiej historii polskiego kina" dokonał Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu, wykładowca, jak również prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest on także wykładowcą Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jako kurator filmowy współpracuje z telewizją, festiwalami filmowymi oraz Nowym Teatrem w Warszawie. 

- Przegląd "Krótka historia polskiego kina" zrodził się z... miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. A jakie wrażenie mogą zrobić na dużym ekranie? Czy się zestarzały, a może przetrwały próbę czasu i znów zachwycą nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem? -  podkreśla Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych. 

Filmy, które zostaną pokazane w przeglądzie zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji.

Jakie filmy zostaną pokazane w ramach "Krótkiej historii polskiego kina"? 

Każda projekcja zostanie poprzedzona wykładem wideo prezentującym sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzającycm w tematykę dzieła, przybliżającym realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

 

Lista tytułów:

  • Popiół i diament - Andrzej Wajda, 1958
  • Pociąg - Jerzy Kawalerowicz, 1959
  •  Do widzenia, do jutra - Janusz Morgenstern, 1960
  • Nikt nie woła - Kazimierz Kutz, 1960
  • Zezowate szczęście - Andrzej Munk, 1960
  • Sanatorium pod klepsydrą - Wojciech Jerzy Has, 1973
  • Barwy ochronne - Krzysztof Zanussi, 1976
  • Aria dla atlety - Filip Bajon, 1979
  • Gorączka - Agnieszka Holland, 1981
  • Przypadek - Krzysztof Kieślowski, 1981
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory

Przegląd współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy