Reklama

Kolejne tajemnice z dawnego Jarocina zostały odkryte

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Jarocin

Kolejne tajemnice z dawnego Jarocina zostały odkryte - Zdjęcie główne

Kolejne tajemnice z dawnego Jarocina zostały odkryte | foto UM Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk została opublikowana "Księga wójtowska miasta Jarocina. Zapiski z lat 1571-1611". Można się z niej dowiedzieć wielu szczegółów na temat życia jarociniaków w tych czasach.

Prezentowana publikacja jest edycją źródłową najstarszej zachowanej do dziś księgi miejskiej dotyczącej miasta Jarocina, która jest przechowywana w Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W wyniku przeprowadzonej edycji wszyscy zainteresowani dziejami Jarocina zyskali szerszy dostęp do niezwykle ciekawego źródła historycznego, z którego możemy poznać imiona i nazwiska mieszkańców.

To źródło wiedzy o obowiązujących wówczas cenach, na przykład za leczenie u balwierza. Ponadto pojawia się okazja do uzyskania bliższych informacji dotyczących kultury materialnej, ponieważ dowiadujemy się, jakich sprzętów używali mieszczanie, jakie nosili szaty itp. W znacznym stopniu ukazuje się panująca obyczajowość, stosunki rodzinne (przykłady miłości małżeńskiej, relacji rodziców z dziećmi), zasięg geograficzny utrzymywanych kontaktów przez ówczesnych jarocinian.

Publikacja wydana i opracowana przez dr. Norberta Delestowicza, dyrektora Biblioteki Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu, przy finansowym wsparciu ze strony Fundacji Zakładów Kórnickich w ramach projektu Dziedzictwo Wielkopolski.

Publikację można nabyć za 15 zł na stronie wydawnictwa [KLIKNIJ TUTAJ]

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy