Tegoroczny odpust ku czci Matki Boskiej Pocieszenia w Golinie miał bardziej niż zwykle odświętny charakter. Zbiegł się bowiem z 40. rocznicą koronacji obrazu oraz jubileuszem 600-lecia istnienia parafii.
Na odpust do Goliny przybyły grupy pielgrzymów z Jarocina, Witaszyc i Siedlemina. Nowością było pojawienie się w sanktuarium pocztów sztandarowych z jednostek OSP z powiatu jarocińskiego oraz komendy państwowej straży pożarnej, które wraz z orkiestrą dętą z Żerkowa zapewniły wyjątkową oprawę sumie odpustowej. W tym roku przewodniczył jej ksiądz biskup Teofil Wilski - wikariusz generalny diecezji kaliskiej. Uroczyście powitały go najpierw dzieci, a potem przedstawiciel rady parafialnej - Karol Matuszak, który wręczył biskupowi bukiet z 50 róż nawiązując do obchodzonego w tym roku przez duchownego 50-lecia kapłaństwa. W czasie mszy św. pieśni Maryjne wykonywał Zespół Śpiewaczy „Goliniacy”. Ksiądz Janusz Pytlik witając księdza biskupa podkreślił, że wizerunek Maryi jest jednym z 30 znajdujących się w Polsce obrazów Matki Bożej Pocieszenia, które zostały uhonorowane koronami papieskimi. Jest to jedyny ukoronowany obraz na Ziemi Jarocińskiej. Kapłan wspomniał też, że w niedzielę 22 sierpnia został symbolicznie zakończony pierwszy etap remontu, który obejmował m.in. ściany, fundamenty, dach i ogrodzenie sanktuarium. Niebawem ma się rozpocząć odnawianie wnętrza świątyni. Jako pierwsze renowacji mają zostać poddane ołtarze boczne: N.M.P ze św. Antonim oraz ołtarz św. Benona. Całkowite zakończenie inwestycji planowane jest na 2012 rok.
W kazaniu biskup Teofil Wilski wyraził swoje uznanie dla dzieła renowacji świątyni. Podkreślił, że odpust Matki Bożej Pocieszenia wieńczy niejako miesiąc sierpień, który jest w Polsce szczególnym czasem świąt Maryjnych, pielgrzymek oraz narodowych rocznic. Mówił również o zagrożeniu liberalizmem, czyli „życiem bez zasad” oraz konsumpcjonizmem, w którym „zatraca się duch, prowadząc do poczucia pustki i bezsensu”.
W czasie odpustu czynne było także stoisko Stowarzyszenia „Nasza Wspólnota”, na którym można było nabyć specjalne wota - certyfikaty, pocztówki i medale. Całkowity dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na remont golińskiego sanktuarium. Wesprzeć dzieło można także dokonując wpłaty na konto: 05 84270009 0025 0463 2000 0001. W związku z zakończeniem pierwszego etapu remontu, zostały przygotowane cztery bannery z historią kościoła oraz ze zdjęciami z dotychczas wykonanych prac, które umieszczono za ołtarzem polowym. Informacje na temat sanktuarium i renowacji można znaleźć także na stronie internetowej: www.golina.npc.pl. Z okazji rozpoczynającego się jubileuszu zmieniona została m.in. jej strona graficzna. W przyszłym roku uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę 4 września. (ls)
Jubileuszowy odpust z biskupem
Opublikowano:
Autor: Lidia Sokowicz
Przeczytaj również:
Kultura
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE