Wielu mieszkańców powiatu jarocińskiego, Jarocina wybiera na niedzielną destynację urokliwy park i pałac w Dobrzycy. Instytucja wprowadza właśnie nowinkę.
PAŁAC DOSTĘPNY/OGRÓD OTWARTY - to wyjątkowy projekt Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
W wybrane wakacyjne weekendy placówka zorganizuje niecodzienne oprowadzania. "Sensoryczne soboty" to zwiedzanie dobrzyckiego pałacu z audiodeskrypcją, a "migane niedziele" - z tłumaczeniem na polski język migowy. Zaś we wrześniu i październiku będzie można wziąć udział w warsztatach historyczno-przyrodniczych. Uczestnicy poznają historię pomników przyrody znajdujących się w dawnym ogrodzie, odwiedzą żyjące w nim zwierzęta, a także wykonają swoje własne bukiety kwiatowe.
Sobotnie zajęcia prowadzone będą z pomocami sensorycznymi (tyflografikami m.in. elementów wyposażenia pałacu, polichromii, fauny, flory parku), a niedzielne - z tłumaczeniem na język migowy.
Muzeum w Dobrzycy wychodzi naprzeciw osobom niesłyszącym i niewidomym
Wejście na wszystkie wydarzenia będzie darmowe (pełny program prezentujemy poniżej).
- Jesteśmy jedynym pomnikiem historii w południowej Wielkopolsce i również jedyną instytucją kultury w regionie, która organizuje takie zajęcia dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu - mówi z entuzjazmem Dariusz Grodziński, dyrektor dobrzyckiego muzeum.
Rozpoczęcie projektu poprzedziły szkolenia pracowników muzeum.
- Uczyliśmy się, jak opowiadać w sposób dostępny, jednocześnie gdy osoba ma tylko grafikę i może, będąc całkowicie niewidomą, “obejrzeć” dłońmi nasze przestrzenie. Chodziliśmy również oślepieni po pałacu, poruszając się z laską. Potem dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami, żeby jak najlepiej przygotować się do zbliżających się wizyt - opowiada o pracach nad projektem Dariusz Grodziński.
OPROWADZANIA PO DOBRZYCKIM PAŁACU - PAŁAC DOSTĘPNY (lipiec/sierpień)
Sensoryczne soboty:
- 5 lipca godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 19 lipca godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 2 sierpnia godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 16 sierpnia godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 30 sierpnia godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
Migane niedziele:
- 6 lipca godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 20 lipca godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 3 sierpnia godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 17 sierpnia godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
- 31 sierpnia godz. 10:00 rodziny z dziećmi, 12:00 dorośli
WARSZTATY HISTORYCZNO-PRZYRODNICZE - OGRÓD OTWARTY (wrzesień/październik)
Witajcie w dobrzyckim parku - Skąd w Dobrzycy wziął się pałac? Kto w nim kiedyś mieszkał? Co znajdowało się w pawilonach parkowych i kto dbał kiedyś o ogród?
- 13 września (sob.) godz. 11:00 dla osób z dysfunkcją wzroku
- 14 września (niedz.) godz. 11:00 dla osób z dysfunkcją słuchu
Opowieści dobrzyckich drzew - Co to są pomniki przyrody? Skąd wiemy, ile drzewo ma lat? Jakie gatunki drzew możemy spotkać w parkach i lasach? Uczestnicy będą mogli poznać równe gatunki drzew, nauczą się, jakie liście, owoce, korę mają poszczególne drzewa i dowiedzą się, im jest dendrolog.
- 27 września (sob.) godz. 11:00 dla osób z dysfunkcją wzroku
- 28 września (niedz.) godz. 11:00 dla osób z dysfunkcją słuchu
Zielarskie skarby - Nie od dziś wiadomo, że zioła mają moc! Napar z mięty jest najlepszy na ból brzucha, a w leczeniu kataru pomóc mogą okłady z szałwii. Te przekazywane z pokolenia na pokolenie mądrości mają szczególne znaczenie w naszej historii. O tym jakich ziół nie mogło zabraknąć w apteczce i dworskiej kuchni dowiemy się podczas zajęć.
- 11 października (sob.) godz. 11:00 dla osób z dysfunkcją wzroku
- 12 października (niedz.) godz. 11:00 dla osób z dysfunkcją słuchu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.