reklama
reklama

Jan Paderewski w Kamienicy Kultury. Wspólny koncert "Barwickiego" i "Jarocino" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mało znane pieśni z okresu powstania wielkopolskiego usłyszała publiczność zgromadzona w Kamienicy Kultury w Jarocinie. Na niepodległościowym koncercie pojawili się "Jan Paderewski" i "gen. Stanisław Taczak".
reklama

Członkowie Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego oraz Klubu Społecznego "Jarocino" postanowili zorganizować koncert dla uczczenia Święta Niepodległości.

Recital odbył się dokładnie w 104. rocznicę wydarzeń w jarocińskich koszarach - 8 listopada, kiedy to Polacy postanowili zawalczyć o swoją niepodległość. Miało to miejsce już kilkadziesiąt dni wcześniej niż Powstanie Wielkopolskie. O buncie, jaki wybuchł wśród żołnierzy opowiedział historyk i regionalista Wojciech Talaga.

Z kolei, rekonstruktor Wojciech Koterba przybliżył postać swojego krajana, czyli pochodzącego z Mieszkowa pierwszego dowódcy powstania - gen. Stanisława Taczaka. Na spotkanie przybył również w replice jego munduru.

Zwrócono uwagę na bardzo ważną rolę kobiet w Powstaniu Wielkopolskim oraz kół śpiewaczych, jakie powstawały również na Ziemi Jarocińskiej, w zachowaniu polskości. 

 

Jan Paderewski w Kamienicy Kultury. Wspólny koncert "Barwickiego" i "Jarocino"

W trakcie wieczoru śpiewacy wykonali mało znane pieśni, które pochodzą z czasów powstania wielkopolskiego. Natomiast, na zakończenie zaśpiewali współczesną kompozycję "Jedzie Paderewski". Akompaniament zapewnił na pianinie Kasper Ekert - dyrygent obu zespołów oraz Eugeniusz Nawrocki na werblu. Niespodzianką było pojawienie się w Sali Zgody znanego kompozytora. W tę rolę wcielił się Jan Krakowiak z Klubu Społecznego '"Jarocino". Odczytał fragmenty przemówienia, jakie Ignacy Jan Paderewski wygłosił na krótko przed wybuchem powstańczego zrywu. 

Obecny na tym wydarzeniu wiceburmistrz Jarocina - Bartosz Walczak stwierdził, że taki koncert należałoby powtórzyć w przyszłym roku, gdy jarociński rynek będzie znów dostępny dla mieszkańców. 

- Warszawa z okazji kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego ma akcję muzyczną zaytułowaną „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Jak się okazuje, my też mamy swoje niezakazane piosenki i warto byłoby z nimi wyjść na zewnątrz - podkreślił. 

 

Gdzie jeszcze można będzie pośpiewać pieśni patriotyczne? 

W tym roku jarociniacy mieli okazję pośpiewać pieśni patriotyczne po zakończeniu środowego capstrzyku. Podobne wydarzenia organizowane są również w Golinie, Witaszycach i Cielczy.

W niedzielę, 13 listopada, ponownie zostanie zorganizowany koncert "Dla Ciebie, Polsko", w którym wystąpi Kapela Rozrywkowa Prima Sort - prowadzona przez pochodzącego z naszego miasta Lecha Krychowskiego wraz z Chórem Mieszanym im. Kazimierza Tomasza Barwickiego. Po raz pierwszy recital został wykonany we wrześniu z okazji odsłonięcia tablicy poświęconej kolpolterom i redaktorom konspiracyjnej gazety ukazującej się pod takim właśnie tytułem. W trakcie można będzie zaśpiewać - wspólnie z wykonawcami na scenie - m.in. słynne piosenki z czasów okupacji i Powstania Warszawskiego. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

       

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama