Reklama

Jadwiga Podeszwa obchodziła urodziny w Dyskusyjnym Klubie Książki w Jarocinie

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jadwiga Podeszwa - autorka ośmiu publikacji książkowych - świętowała w Dyskusyjnym Klubie Książki w Jarocinie swoje 80. urodziny.

Reklama

Dyskusyjny Klub Książki rozpoczął swoją działalność w filii nr 1 "Pod Ratuszem" w 2008 roku. Obecnie spotkania odbywają się nadal w filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, ale w Kamienicy Kultury. DKK zrzesza osoby, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Jak podkreślają organizatorzy, uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze. Pierwsze w tym roku spotkanie miało wyjątkową oprawę. Jedna z klubowiczek - Jadwiga Podeszwa z okazji swych 2x40-tych urodzin zafundowała tort. Były również kwiaty i życzenia. 

- Oczywiście rozmawialiśmy o lekturze Sylwii Trojanowskiej „Łabędź”, opowieści o rodzinie, miłości i wojnie ale to głównie wokół jubilatki toczyły się nasze rozmowy. W lutym za sprawą Katarzyny Stoparczyk i jej książki ”Jak mieć w życiu frajdę” spotkamy się między innymi z Franciszkiem Pieczką, Jerzym Pilchem, Martyną Wojciechowską - czytamy na profilu Kamienicy Kultury, gdzie odbywają się comiesięczne spotkania DKK. 

Kim jest Jadwiga Podeszwa? 

Jadwiga Podeszwa  jest autorką licznych publikacji prasowych i 8 książek  związanych  z Ziemią Jarocińską. W zeszłym roku ukazała się powieść z elementami autobiograficznymi zatytułowana "Warkocz". W trakcie spotkania promującego wydawnictwo, ktoś z zebranych zapytał, czy autorka pracuje już nad jakimś kolejnim dziełem.

- Muszę się przyznać, że mam już kolejną książkę. Tak w ogóle to mam umowę od dawna zawartą ze św. Piotrem, że on mnie nie wpuści za niebiańską bramę dopóki nie napiszę jeszcze dwóch książek, żeby było dziesięć - wyjaśniła w maju zeszłego roku jarocinianka.   
Od lat przekazuje swą wiedzę o gwarze młodzieży i dorosłym podczas spotkań w szkołach oraz w Klubie Regionalistów, Klubie Emerytów w Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Bierze udział w pracach jury licznych konkursów gwarowych i recytatorskich. Jest autorką opowiadań „Tam gdzie kwitną kaczeńce”, które traktują o rodzinnej wsi autorki. Spod pióra pani Jadwigi Podeszwy wyszła książka o Mieszkowie „Tam gdzie na wsi Miasteczko”. Pani Jadwiga jest także autorką „Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej”, który ukazał się 2014 roku oraz opublikowanej rok później książeczki dla dzieci „Pusia i Mikaduś czyli  kocio-psie sprawki.” Rok 2017 zaowocował  rodzinną sagą „Jadwisia” związaną z Ziemią Jarocińską, a rok później ukazały się "Opowiadania", czyli zbiór opowieści o miłości. W 2017 roku została wyróżniona Nagrodą Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocinskiej.  Jest też autorką hymnu szkoły w Cielczy i gwarowej parafrazy „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz biogramów w II tomie „Jarocińskiego Słownika Biograficznego”. 

Pani Jadwiga chętnie bierze udział w spotkaniach w szkołach. Wiele razy była jurorem w konkursach gwarowych. Bardzo lubi opowiadać dowcipy, o czym można się było przekonać w czasie spotkań autorskich. Próbkę jej możliwości możecie zobaczyć [TUTAJ].

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy