Reklama

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna”. Koncert Pamięci w Jarocinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna”. Koncert Pamięci w Jarocinie - Zdjęcie główne

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna”. Koncert Pamięci w Jarocinie | foto Materiały organizatora

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Wielki Teatr w Małym Mieście tym razem sięga po historię naszego miasta. 22 października w 83. rocznicę wysiedlenia 57 jarocińskich Żydów do łódzkiego getta odbędzie się wyjątkowy koncert. W ten sposób organizatorzy chcą oddać cześć tym którzy zmarli w getcie i zginęli w obozach koncentracyjnych.

Reklama

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna”- wiersze Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta” to projekt muzyczny będący owocem przypadkowego spotkania Leny Piękniewskiej - pieśniarki i aktorki z Pawłem Skorupką - kompozytorem i aranżerem. Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, z czasem stał się symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki jego przyrodniemu bratu - Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.

Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, więc jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też - jak podpowiadała moc „Marzenia” Abramka Koplowicza - nadzieja, jaką niesie słowo. Autorzy projektu wybrali także utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe.

Koncert odbędzie się w sobotę 22 października, czyli w 83. rocznicę wywózki Żydów z Jarocina, w sali kina „Echo”. Początek o godz. 19.00. Wspólnie z Leną Piękniewską wystąpią muzycy: Jacek Kita (piano), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Łukasz Czekała (skrzypce). Bilety w cenie 32 zł do nabycia w kasie kina i na www.bilety24.pl. Projekt Stowarzyszenia Jarocin XXI Wielki Teatr w Małym Mieście otrzymał dofinansowanie ze środków powiatu jarocińskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy