reklama

Biją i dręczą głównie po alkoholu. Przemoc w rodzinach

Opublikowano:
Autor:

Biją i dręczą głównie po alkoholu. Przemoc w rodzinach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Główną przyczyną przemocy w żerkowskich rodzinach według sprawozdania zespołu interdyscyplinarnego jest nadużywanie alkoholu.

Dobra informacja jest taka, że według danych za ostatnie trzy lata zjawisko przemocy - w różnych jej aspektach - ma tendencję malejącą. Zarówno w 2014, jak i 2015 roku nie było konieczności udzielania pomocy finansowej w związku z tym zjawiskiem.

Wynika z tego, że przemoc nie jest już wynikiem braków finansowych.  - To są trudne tematy. Jesteśmy gminą jaką jesteśmy. I u nas też pojawiają się czasami te niedobre praktyki. Wynika to z różnych uwarunkowań. Czasami jest to brak poradnictwa, przebojowości, wiary we własne siły. To powoduje, że ludzie się gubią. I zamiast przyjść bezpośrednio do zespołu, to dopiero przez interwencje trafiają po pomoc i sprawa się prostuje, tyle że dłuższą drogą. I oby tych spraw było jak najmniej. Ale po to mamy też radnych, którzy sygnały, że w rodzinie jest przemoc domowa, mogą od razu zgłaszać, żeby panie z opieki mogły wcześniej zareagować i wejść w środowisko. Czasem wystarczy tylko niewielka pomoc. W dalszym ciągu prosiłbym państwa o to, abyście byli wyczuleni na sprawy społeczne, które pojawiają się w waszych miejscowościach - podkreślił burmistrz Jacek Jędraszczyk.

Do zmniejszenia liczby spraw miało się przyczynić organizowanie różnych warsztatów i szkoleń, które nie tylko zwiększyły świadomość mieszkańców, ale także pomogły np. w uzyskaniu fachowej pomocy w poszukiwaniu pracy. - Wynika z tego, że ten program spełnia założone cele - stwierdziła Ewa Marek- Skiba, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. Zespół interdyscyplinarny zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy liczy dwanaście osób. Są wśród nich przedstawiciele opieki społecznej,  policjanci, pedagog szkolny, pielęgniarka środowiskowa, prezes straży pożarnej, a także kierownik zespołów kuratorów sądowych i pracownik socjalny Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jarocinie.

W związku ze zmniejszającą się liczbą spraw, zmieniła się też ilość posiedzeń grup roboczych zajmujących się ustalaniem planu pracy z rodziną dotkniętą przemocą. W 2014 roku trzeba było zorganizować 68 spotkań, a rok później już tylko 27.

Liczba rodzin objętych procedurą  „Niebieska Karta” (liczba osób w rodzinie):

2012 - 12 (47), 2013 - 18 (75), 2014 - 25 (104), 2015 - 9 (34)

Liczba spraw przekazanych do organów ścigania przez zespół interdyscyplinarny:

2012 - 1, 2013 - 5, 2014 - 5, 2015 - 1

Liczba spraw skierowanych do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych:

2012 - 4, 2013 - 4, 2014 - 11, 2015 - 9

Liczba osób objętych pomocą w formie poradnictwa:

2012 - 25, 2013 - 21, 2014 - 32, 2015 - 25

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE