Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Jarocina. Gdzie je można odebrać?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W niedzielę w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Jarocińscy harcerze zanoszą je obecnie do urzędów i parafii.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju od ponad 30 lat zapalane jest co roku przez skautów od ognia palącego się wiecznie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie płomień niesiony jest w wielkiej sztafecie przez kraje na wszystkich kontynentach. Do Polski Światło trafia ze Słowacji. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie, raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.

W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. przekazują harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze niosą lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów - do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć. Światło jest symbolem pojednania między narodami, a celem akcji jest dzielenie się radosną nowiną i krzewienie największych uniwersalnych wartości braterstwa i pokoju.

Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Światło Nadziei”. W niedzielę (19 grudnia) zostało przekazane  mieszkańcom Poznania, powiatu poznańskiego oraz Wielkopolanom. Komendant Chorągwi hm. Tomasz Kujaczyński przekazując światło, życzył wszystkiego dobrego w tych ciężkich czasach osobom zgromadzonym na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Uroczystość poprzedziła msza św., w trakcie której kapelan Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Jarocin im. Lotnictwa Polskiego ojciec Artur Fabian Witkowski z parafii św. Antoniego Padewskiego złożył przyrzeczenie harcerskie. Franciszkanin pełni posługę wśród zuchów i harcerzy od blisko roku. 

Reprezentacja jarocińskiego Hufca ZHP przekazała już płomień m.in. burmistrzowi Adamowi Pawlickiemu oraz staroście jarocińskiej Lidii Czechak. Betlejemskiego Światła Pokoju pojawi się dzisiaj (wtorek 21 grudnia) na Roratach (godz. 18.00) w parafii św. Antoniego Padewskiego, a jutro (środa 22 grudnia) o godz. 17.30 w parafii św. Marcina w Jarocinie. Do kościoła Świętej Trójcy nowomiejscy harcerze i zuchy przyniosą BŚP w czwartek 23 grudnia na mszę św. o godz. 18.00. Informacje o miejscach, gdziejeszcze się pojawi i kiedy można śledzić na bieżąco na stronie: Betlejemskie Światło Pokoju 2021 (zhp.pl)

 

 Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy