Tło historyczne
28 maja 1993 roku posłowie zagłosowali za wotum nieufności wobec rządu Hanny Suchockiej. Jednocześnie parlamentarzyści nie potrafili powołać nowego premiera wobec czego do akcji wkroczył prezydent Lech Wałęsa. Na podstawie swoich uprawnień z małej konstytucji rozwiązał on Sejm I i Senat II kadencji po niespełna dwóch latach jego funkcjonowania, a więc nawet nie połowie kadencji. Wybory do obu izb parlamentu zostały zaplanowane na 19 września 1993 roku.
Ordynacja i okręgi wyborcze
Najważniejszą zmianą w stosunku do wyborów z 1991 roku było to, że wprowadzone zostały progi wyborcze. Były one dokładnie takie same jak obecnie, a więc 5% dla Komitetów Wyborczych Wyborców jednej partii a 8% dla Koalicyjnych Komitetów Wyborczych. Co ważne przy podziale miejsce po raz pierwszy zastosowano metodę d’Hondta.Zmieniły się także po raz kolejny okręgi wyborcze. Przede wszystkim zwiększono ich liczbę z 37 do 52, co automatycznie zmniejszyło także liczbę posłów z danego okręgu. Łącznie wybierano z nich 391 posłów. Dodatkowe 69 miejsc mieli do dyspozycji posłowie z listy ogólnokrajowej. Wymogiem było tylko to, że taki poseł musiał należeć do partii, której wynik w wyborach przekroczył 7%.
Gminy obecnego powiatu jarocińskiego znalazły się tym razem w okręgu nr 14, który podobnie jak w 1991 roku obejmował całe województwo kaliskie. Z kolei gmina Nowe Miasto nad Wartą znalazła się w okręgu nr 35, który obejmował całe województwo poznańskie
Które partie wystawiły swoje komitety wyborcze w naszych okręgach wyborczych?
Łącznie w okręgu nr 14 swoje komitety wystawiało aż 16 partii, ale zaledwie trzy z nich brały udział w podziale siedmiu mandatów. Były to konkretnie:
- Sojusz Lewicy Demokratycznej
- Polskie Stronnictwo Ludowe
- Unia Demokratyczna
Wyniki wyborów do Sejmu
W województwie kaliskim po trzy mandaty przypadły przyszłym koalicjantom, a więc SLD i PSL. Najwięcej głosów podobnie, jak dwa lata wcześniej otrzymał Marek Siwiec. Polityk SLD dostał poparcie 19 099 osób. Oprócz niego mandaty posłów uzyskali Tadeusz Sytek (PSL), Józef Gruszka (PSL), Jerzy Koralewski (UD), Renata Szynalska (SLD), Andrzej Grzyb (PSL) oraz Stanisław Czajczyński (SLD)Z kolei województwo poznańskie miało aż czternastu przedstawicieli w Sejmie II kadencji. Najwięcej głosów otrzymała urzędująca wówczas jeszcze premier - Hanna Suchocka (UD), której poparcie wyniosło aż 108 872 osób. Oprócz niej swoje mandaty uzyskali Wiesława Ziółkowska (UP), Krystyna Łybacka (SLD), Tadeusz Tomaszewski (SLD), Marian Król (PSL), były premier Tadeusz Mazowiecki (UD), Stanisław Kalemba (PSL), Stanisław Stec (SLD), Ewa Lewicka-Łęgowska (SLD), Konrad Napierała (UP), Andrzej Aumiller (UP), Andrzej Machowski (UD), Karol Działoszyński (UD) oraz Piotr Buczkowski (UD).
Dokładane wyniki wyborów do Sejmu znajdziesz w naszej galerii
Wyniki wyborów do Senatu
W Senacie ordynacja pozostała bez zmian - oba okręgi związane z naszym terenem miały po dwóch reprezentantów.W województwie poznańskim obaj senatorowie drugiej kadencji - Wojciech Kruk i Konstanty Tukałło ubiegali się o reelekcję. Oprócz nich swoje kandydatury zarejestrowało trzynastu polityków, co dało łącznie czternastu kandydatów z trzynastu komitetów. Mandat uzyskali Kruk (jako reprezentant Kongresu Liberalno-Demokratycznego) oraz Aleksander Gawronik (startujący z własnego Komitetu Wyborczego Wyborców).
Z kolei w województwie kaliskim o reelekcji ubiegał się tylko Edward Wende. Oprócz niego o mandaty senatorskie ubiegało się czternaście osób, co dawało nam piętnastu kandydatów z dwunastu komitetów. Edward Wende mandatu po raz trzeci jednak nie uzyskał. Te decyzją wyborców otrzymali przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Grzegorz Woźny i Stanisław Sikorski.
Dokładne wyniki wyborów do Senatu znajdziesz w naszej galerii
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.