Rozszerzenie jest jednorazowe i dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystali lub skorzystają z tej ulgi choć raz w 2023 roku. Mały ZUS plus to możliwość opłacania nawet 4 razy niższych składek na ubezpieczenia społeczne niż na zasadach ogólnych.
Mały ZUS plus. Kto może skorzystać z ulgi?
ZUS wyjaśnia, że aby móc skorzystać z ulgi, trzeba spełnić jeszcze jeden ważny warunek. Mowa o przychodzie przedsiębiorcy, który w poprzednim roku nie mógł przekroczyć 120 tys. zł. Stosujący ulgę należy obliczyć składki od połowy swojego przeciętnego miesięcznego dochodu w poprzednim roku. Co ważne, ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani na Fundusz Pracy czy Fundusz Solidarnościowy.
Co do zasady, z Małego ZUS plus przedsiębiorcy, spełniający pozostałe warunki, mogą korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga ma zatem charakter okresowy, z obowiązkową dwuletnią przerwą. W przypadku nowych przedsiębiorców, stanowi ona zwieńczenie 5,5-letniego okresu preferencji składających się także z ulgi na start i 2-letniego pasa startowego - wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Od 1 sierpnia 2023 roku maksymalny okres korzystania z Małego ZUS plus został wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystali, korzystają lub skorzystają z ulgi przynajmniej przez jeden miesiąc w 2023 roku. Jeśli komuś ulga wyczerpała się np. na początku roku, może do niej wrócić. Musi tylko zadeklarować w ZUS-ie taką chęć. W zgłoszeniu przedsiębiorca może wskazać miesiąc powrotu do ulgi, jednak nie wcześniej niż od początku następnego miesiąca w stosunku do daty dokonania zgłoszenia. Trzeba pamiętać, że czas na dokonanie zmian jest ograniczony - trzeba to zrobić najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku.
Niższe składki to też niższe świadczenia
Natomiast osoby, które aktualnie korzystają lub do końca roku zaczną korzystać z ulgi, będą musiały się z niej wyrejestrowywać nie po 36, lecz dopiero po 48 miesiącach.
Jeśli takie osoby przerejestrują się w ZUS jako osoby ubezpieczone z kodem ubezpieczenia odpowiadającym Małemu ZUS plus, maksymalny okres preferencji będzie dla nich liczony jako 48 miesięcy z kolejnych 72 miesięcy. W praktyce będzie to równoznaczne z możliwością korzystania z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy - mówi szefowa ZUS.
Jak dodaje, z szacunku wynika, że z wprowadzanego rozwiązania skorzysta w tym roku 66 tys. przedsiębiorców, a także 142 tys. osób w 2024 r. i 105 tys. osób z 2025 roku.
Gertruda Uścińska przyznaje, że Mały ZUS plus cieszy się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Zaznacza jednak, że korzystanie z ulgi jest dobrowolne i to osoby, które prowadzą firmy, muszą wybrać, czy chcą opłacać niższe składki i przeznaczać zaoszczędzone pieniądze na inne cele, czy też wybrać wyższe składki, mając na uwadze, że w zamian za to mogą liczyć na wyższy zasiłek czy rentę, a w przyszłości emeryturę.
Oni najczęściej korzystali z ulgi
ZUS poinformował, że na koniec grudnia 2021 r. z ulgi korzystało 328,2 tys. osób. Rok później było to 235,7 tys. osób, natomiast na koniec marca br. już tylko 180,4 tys. osób. W grudniu 2022 r. z małego ZUS plus korzystało 14 proc. wszystkich przedsiębiorców. Opłacali oni składki niższe przeciętnie o 60 proc. niż na zasadach ogólnych. Osoby korzystające z tej ulgi stanowili w 64 proc. mężczyźni, najczęściej w wieku 35-39 lat. Jedynie 19 proc. przedsiębiorców korzystających z ulgi Mały ZUS plus zatrudniało inne osoby, pozostałe 81 proc. to jednoosobowe działalności gospodarcze.W 2022 r. największy odsetek korzystających z małego ZUS plus prowadziło działalność w:
- budownictwie (21 proc.),
- branży motoryzacyjnej (15 proc.),
- działalność profesjonalną, naukową lub techniczną (13 proc.)
- oraz działalność w usługach (11 proc.).
Zapłacą niższą składkę, czyli jaką?
Księgowa Magdalena Zamiar wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem, że z Małego ZUS-u nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Wykluczenie zostali również ci, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.Księgowa potwierdza, że Mały Zus skierowany jest do małych, najczęściej jednoosobowych przedsiębiorstw.
- Co ważne, nie obejmuje on składki zdrowotnej. Ci, którzy się na niego decydują, muszą zdawać sobie sprawę, że mniejsze składki oznaczają również mniejsze świadczenia w przyszłości - zaznacza.
Jeżeli chodzi o wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, które trzeba opłacać, to jest ono uzależniona od wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. Podstawa ich wymiaru nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia i nie wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.