reklama

Rozpoczęcie roku szkolnego w jarocińskich szkołach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaJak co roku, 1 września oznacza koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego. Jakie cele uczniowie postawili sobie przed nowym okresem nauki?
reklama

Msza w kościele, zgromadzenie się na placu szkolnym, wejście pocztu sztandarowego, apel, rozejście się do klas, wręczenie planów lekcji i przedstawienie podstawowych informacji. Tak w skrócie można opisać typowy pierwszy dzień września w większości szkół. My wybraliśmy się do kilku jarocińskich szkół z naszą kamerą, by zapytać uczniów, jakie mają cele w zbliżającym się roku szkolnym.

Rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniowie: „Chcemy przetrwać”

To właśnie te dwa słowa pojawiają się najczęściej w wypowiedziach uczniów, których udaje nam się spotkać w jarocińskich szkołach. Obawy są uzasadnione. Cały czas nie wiadomo, jak będzie miała się sytuacja z koronawirusem i czy przez to nie wróci zdalne nauczanie, na którym jednak większość uczniów cierpi. Poza chęcią przetrwania pojawiają się także nadzieje na to, że uda się uzyskać świadectwa z wyróżnieniem oraz zdać dobrze egzaminy, które czekają na uczniów, a więc egzamin ósmoklasistów oraz matura.

reklama

Jesteśmy ciekawe, jak szybko realizowany będzie materiał. Mówili, że jest naprawdę ciężko w pierwszej klasie, więc zobaczymy – mówiły nam tegoroczne pierwszoklasistki z LO w Jarocinie.

Pytaliśmy także uczniów o to, co sądzą o nowym podręczniku do Historii i Teraźniejszości. Ten temat sprawiał jednak, że uczniowie nie chcieli się aż tak chętnie wypowiadać. Dwóch chłopaków, którzy stanęli przed naszą kamerą, nie kryli się jednak aż tak bardzo ze swoimi poglądami (zobacz film poniżej).

Rozpoczęcie roku szkolnego. Dobre wiadomości dla społeczności LO

W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w jarocińskim Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Tadeusza Kościuszki udział wzięła starosta jarociński Lidia Czechak, która przekazała uczniom, że dyrektor „ogólniaka” - Marek Tyrakowski został powołany na kolejną pięcioletnią kadencję na stanowisku dyrektora. Decyzja ta została przyjęta oklaskami.

reklama

Dyrektor LO życzył tegorocznym maturzystom jak najlepszych wyników na egzaminach dojrzałości. Powitał także tych, którzy wybrali Liceum Ogólnokształcące, a więc nowych pierwszoklasistów. Skierował także parę słów do całej społeczności „ogólniaka”:

- Szkoła ma wam pomóc poznać samych siebie, otaczający świat i przygotować do dorosłego życia. Myślę, że pobyt w naszej szkole to jedna wielka lekcja zdobywania wiedzy, kształtowania charakteru, konieczności dokonywania wyborów, spełniania marzeń i dojrzewania. […] To wy, przyszła inteligencja tego kraju będzie kreować wizerunek Polski w świecie. Przygotujcie się do tego dobrze, bo to niełatwe zadanie. Wykorzystajcie więc każdy dzień i każdą lekcję, bo przecież nie uczycie się dla kogoś tylko dla siebie.

reklama

Rozpoczęcie roku szkolnego. Rekordy i innowacje w "dwójce"

Najliczniejszą szkołą na naszym terenie jest jak co roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Ponad półtora tysiąca uczniów będzie miało możliwość skorzystać z nowych udogodnień, o czym powiedział dyrektor tej placówki - Witold Bierła:

- W tym roku jest nas bardzo dużo – blisko 1600 uczniów w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Te liczby dużo mówią. Mamy dla was kilka niespodzianek. Będziecie mogli korzystać z rzutni do pchnięcia kulą, skoczni do skoku w dal. Także na sali oraz przy wejściu do szkoły są drobne innowacje. Musimy wypełniać swoje obowiązki, ale proszę też was, byście nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie.

reklama

Dalsza część tekstu pod wideo

Rozpoczęcie roku szkolnego. Najważniejsze daty dla uczniów i rodziców w nowym roku szkolnym

Choć rok szkolny dopiero co się rozpoczął, to wszyscy wyczekują już pierwszego wolnego. Okazja ta natrafia się dość szybko, bowiem pierwszy weekend wypada już po pierwszym dniu nauki. W trakcie roku szkolnego 2022/2023 uczniowie będą mieli aż trzydzieści sześć weekendów a oprócz tego ustawowo 44 dni wolne, co łącznie daje aż 116 dni wolnego * w trakcie całego roku szkolnego. Dni wolne od nauki wyglądają następująco:

  • 14 października (piątek) - Dzień Nauczyciela
  • 1 listopada (wtorek) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (piątek) - Święto Niepodległości
  • 23 (piątek) - 31 grudnia (sobota) - zimowa przerwa świąteczna
  • 1 stycznia (niedziela) - Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek) - Święto Trzech Króli
  • 30 stycznia (poniedziałek) - 12 lutego (niedziela) - ferie zimowe dla województwa wielkopolskiego
  • 6 (czwartek) - 11 (wtorek) kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
  • 1 maja (poniedziałek) - Święto Pracy
  • 2 maja (wtorek) - Dzień Flagi
  • 3 maja (środa) - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 4 (czwartek), 5 (piątek), 8 (poniedziałek) maja - egzaminy maturalne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym - wolne dla uczniów szkół ponadpodstawowych**
  • 23 (wtorek) - 25 (czwartek) maja - egzaminy ósmoklasisty - wolne dla uczniów szkół podstawowych
  • 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało

* dyrektorzy szkół mają prawo zdecydować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktycznych

 

** nie podano dokładnych terminów egzaminów maturalnych z tych przedmiotów. Zgodnie z tradycją wypadają one jednak w pierwsze trzy dni egzaminów nie licząc sobót

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama