reklama

Te dekoracje przygotujesz samemu w domu. Sprawdź, jakie to proste

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dom i ogródPrzedstawiamy kilka praktycznych pomysłów na świąteczne dekoracje domu i ogrodu z materiałów zebranych przez siebie podczas jesiennych spacerów.
reklama

Już niebawem święta Bożego Narodzenia. Spraw, aby były one naprawdę wyjątkowe. Zachwyć swoich gości dekoracjami wykonanymi z tego, co oferuje nam natura. Zbierz z ogrodu, parku czy lasu szyszki, gałęzie, orzechy, rajskie jabłuszka i przygotuj wyjątkowe dekoracje.

Świąteczny wieniec na drzwi - zrób to sam 

Nie ma nic wspanialszego od powitania gości przepiękną dekoracją zawieszoną na drzwiach wejściowych naszego domu. Jeśli stworzymy ją samodzielnie - będzie ona naprawdę wyjątkowa, a dodatkowo da nam wiele satysfakcji i zadowolenia. 

Poniżej przedstawiamy listę materiałów, które będą potrzebne do przygotowania wieńca. Pamiętajmy jednak, że to tylko propozycja. Jeśli któreś z roślin nie posiadamy możemy zastąpić ją inną rośliną. Eksperymentujmy z tym co mamy pod ręką i wokół siebie.

reklama

Do wykonania wieńca potrzebne będą:

  • farba w sprayu,
  • drut florystyczny,
  • gałązki z brzozy, sosny, zimozielonych ostrokrzewów, kalin, rozmarynu, mikołajka, eukaliptusa,
  • różnej wielkości szyszki,
  • gałązki z porostami.
Jak go zrobić? Pięć prostych kroków.

1. Pomaluj część gałązek sprayem. Można też do połowy zabarwić szyszki. Wszystko zależy - czy lubimy bardziej naturalne kolory, czy chcemy dodać naszej kompozycji blasku. Zanim przystąpimy do dalszych kroków upewnijmy się, że wszystko wyschło.

2. Do przygotowania podstawy najlepiej użyć gałązek brzozowych, ale można również wykorzystać gotowe, słomiane dostępne w każdym florystycznym sklepie krążki. W przypadku jeśli zdecydujemy się na brzozowe gałęzie wyginamy z nich koło takiej wielkości, jakiej chcemy uzyskać swój wieniec. Najlepiej będzie się prezentował taki o średnicy 40 centymetrów. Następnie owijamy całość drutem florystycznym.

reklama

3. Jeśli mamy mech w ogrodzie również możemy go wykorzystać. Zawiążmy go wokół gałązek. W niektórych częściach naszej kompozycji możemy przymocować drutem.

4. Ułóż pęczki różnych roślin i przymocuj do wieńca. Każdy pęczek wzdłuż mchu trzeba zabezpieczyć drutem. Następnie układaj jeden pęczek kierując go delikatnie do środka, a kolejny na zewnątrz. Rozmieść je dość ciasno, aby wieniec był pełen. W luki można dołożyć jeszcze mech, by go uzupełnić.

5. Okręć drutem podstawę szyszki zostawiając długą łodygę. Ułóż szyszkę w kompozycji tak, aby druty wyszły na drugą stronę i mocno zawiń drut, by nie wysunęła się z dekoracji.

Żywe rośliny zawsze modne - również na Boże Narodzenie 

Świąteczny stół możemy udekorować żywymi roślinami doniczkowymi. Warto do tego celu wykorzystać oryginalne ciemierniki, które właśnie teraz zaczęły swoje kwitnienie i nie bez znaczenia nazywa się je różami Bożego Narodzenia. Świerk biały w odmianie Conica, cyprysiki Goldcrest sprzedawane w doniczkach możemy również delikatnie przystroić. Golteria rozesłana będzie fantastycznie prezentowała się z wiecznie zielonym ostrokrzewem czy bluszczem. Posadzone razem w jednej donicy będą stanowiły fajną żywą, naturalną ozdobę. 

reklama

Warto stworzyć zielono-białą kompozycję wkładając białe świece i detale z rdzy czy brązu. Po świętach ciemierniki jak i pozostałe rośliny w donicach można wysadzić do ogrodu pamiętając, że są to rośliny ogrodowe. Dodatkowo możemy dół kompozycji przystroić zimozielonych bluszczem. Długość i szerokość kompozycji zależy tylko od nas. Całość aby uniknąć zabrudzeń stołu warto ustawić na tacy lub nie za wysokim, długim, ozdobnym korytku.

Jakie materiały potrzebne będą do kompozycji na stół?

  • gałązki z owocami np. głogu, pięknotki, derenia białego,
  • pędy roślin: bluszczu, iglaków, mech,
  • świeczki i świeczniki
  • podłoże,
  • korytko, w którym umieścimy rośliny w donicach
  • rośliny: ciemierniki, bluszcz, golteria, świerk conica, cyprysik.
Wykorzystaj świeże pomysły nad rozjaśnienie domu i ogrodu. Stwórz kompozycje wykorzystując karłowe rośliny w donicach na zewnątrz 

reklama

Niższe rośliny zimozielone będą tuliły się do siebie, kiedy posadzimy je ciasno w jednej, niskiej, ozdobnej donicy. Śnieżnobiałe ciemierniki atrakcyjnie będą wyglądały przy szmaragdowym cyprysem, bergenią i skimią. Wśród roślin wić się może wilczomlecz przełamujący tradycyjną czerowno-zieloną kolorystykę. 

W przypadku pozostawienia kompozycji na dworze nawet nie pożądana ulewa nie dotrze do wnętrza gęstego nasadzenia, dlatego powinniśmy pamiętać o podlewaniu. Wczesną wiosną kiedy ziemia nie będzie zamarznięta wszystkie rośliny możemy przesadzić do ogrodu lub osobnych doniczek. 

W przypadku wszystkich kompozycji - zarówno tych do wnętrz, jak i ogrodu powinniśmy pamiętać, aby donice miały otwory drenażowe. Jeśli chodzi o podłoże warto pomyśleć o ziemi przeznaczonej do roślin wrzosowatych lub uniwersalnym. W przypadku kompozycji świątecznych warto sadzić rośliny blisko siebie tak, aby uzyskać natychmiastowy efekt. Zaczynamy sadzenie od największych i kończymy najniższym. Luki uzupełniamy podłożem. To bardzo ważne. Szczególnie w przypadku dekoracji pozostawionych na dworze. 

Mniejsze detale równie ważne

Wianki, wianeczki, ozdobne kule z mchu, stroiki z szyszek, orzechów, udekorowane pomarańcze, jabłka to wspaniałe dodatki, które możemy wykorzystać do przyozdobienia ogrodu. Świeże bądź suszone owoce dodadzą nam świątecznego aromatu. Zapach goździków, lasek cynamonu, wanilii i pomarańczy wyczuwalny będzie w mieszkaniu z daleka. Warto zrobić takie dekoracje z wykorzystaniem owoców i postawić w kuchni czy w salonie.

Skrzaty, Mikołaje z tkaniny z żywych świerkowych gałązek

W niemalże każdym sklepie z dekoracjami bożonarodzeniowymi możemy spotkać różnej wielkości skrzaty, które swoim wyglądem przypominają Świętego Mikołaja. Podobnie jak on mają brodę, czapkę i kubraczek. Skrzaty z materiału mogą zdobić wnętrza naszych domów, ale także balkony czy tarasy. Pamiętajmy tylko, że są one w całości wykonane z tkaniny. Jeśli będą stały na dworze w nieosłoniętym, niezadaszonym miejscu będą mokły i szybko nam się zniszczą. Gdy zrobimy samodzielnie takiego skrzata z żywych gałązek wytrzyma on znacznie dłużej. Możemy go wówczas postawić gdzie tylko będziemy mieli ochotę.

Wykonanie jest bardzo proste wystarczy styropianowy stożek, który obłożymy gałązkami świerku lub cyprysa i zwiążemy do u góry mocno przywiązując do stożka. Następnie na górę stożka założymy czerwoną, Mikołajową czapkę i przybierzemy go brodą np. z waty. Klejem na gorąco zamocujemy oczy, mogą to być np. orzechy włoskie.

Przygotowując samodzielnie takie proste dekoracje możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Satysfakcja zrobienia czegoś dla siebie jest naprawdę ogromna. Nie zrażajmy się jeśli coś nam nie wyjdzie. Najważniejsza jest dobra zabawa. 

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama