Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kwarantannie i izolacji

Opublikowano:
Autor:

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kwarantannie i izolacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus

Kwarantanna i izolacja i to dwa terminy, które towarzyszą nam od marca. Sytuacje w jakich możemy zostać nimi objęty? Czy pozytywny wynik testu oznacza, że automatycznie jesteśmy objęci izolacją? Kiedy dobiegnie końca i w jaki sposób zostajemy o tym poinformowany? Ministerstwo Zdrowia zebrało wszystko w jednym miejscu. Oto najważniejsze informacje.

 

 

Co to jest kwarantanna i ile trwa?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten może być dłuższy. Przykładem są osoby przebywające na kwarantannie z powodu zachorowania współdomownika. Więcej informacji znajduje się poniżej.

 

 

Zazwyczaj kwarantanna zaczyna się od momentu otrzymania specjalnego sms-a. Tylko w ten sposób komunikują się obecnie z nami służby sanitarne. Osoba w wiadomości otrzymuje informację o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w tzw. systemie EWP.

 

 

Są jednak sytuacje, gdy objęcie kwarantanną jest niezależne od inicjatywy ze strony Powiatowej Inspekcji Sanitarnej:

  • kwarantanna graniczna - osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu tej granicy, obowiązkową kwarantannę, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
  • kwarantanna nakładana „automatycznie” następuje następnego dnia po zleceniu wykonania testu przez lekarza rodzinnego i trwa do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni. Nie dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne.
  • kwarantanna, której podlega osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji zakażonego domownika, plus 7 dni po zakończeni przez niego tej izolacji.
 

 

3 listopada weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi osoba zamieszkująca z osobą izolowaną ma poddać się rzeczywistej kwarantannie już od momentu uzyskania przez współmieszkańca dodatniego wyniku testu, zanim organy Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, prowadząc dochodzenie epidemiczne, poinformują tę osobę i wprowadzą ja do systemu.

 

 

Jednocześnie wprowadzono również podstawę do uzyskiwania przez osobę objętą taką kwarantanną, wynagrodzenia albo zasiłku za ten okres. Podstawą do wypłaty świadczeń za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny (wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego), będzie złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny.

 

Co powinno zawierać oświadczenie?

Osoba przebywająca na kwarantannie wypisuje oświadczenie, które musi zawierać: imię i nazwisko oraz numer PESEL, ubezpieczonego, datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny (dzień, w którym domownik otrzymał informację o dodatnim wyniku testu),datę zakończenia kwarantanny (kwarantanna kończy się po 7 dniach od momentu zwolnienia z izolacji zakażonego domownika), imię, nazwisko, numer PESEL osoby zakażonej, a także dzień rozpoczęcia i zakończenia przez nią izolacji w warunkach domowych.

 

 

Kwarantanna osoby skierowanej na badanie zaczyna się od dnia następującego po dniu wystawienia skierowania przez lekarza do czasu uzyskania wyniku ujemnego. W nowych przepisach doprecyzowano, że nie trwa dłużej niż 10 dni - co ma szczególne znaczenie w sytuacji długiego oczekiwania na wynik testu i nie udało się uzyskać ujemny wynik testu, który stanowi podstawę zwolnienia.

 

 

Co to jest izolacja i ile trwa?

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się:

  •  u osób objawowych - 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
  • u osób bezobjawowych - 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego, poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza.
 

 

Kto podlega kwarantannie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowej kwarantannie podlegają:

  • Osoby, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2. W tym wypadku kwarantanna jest nakładana automatycznie i zaczyna się następnego dnia po otrzymaniu skierowania i trwa do otrzymania wyniku ujemnego (automatyczne zwolnienie z kwarantanny). W sytuacji wydłużonego oczekiwania na wynik kończy się ona po upływie 10 dni.
  • Osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole - przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie.
  • Osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną) - od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.
  • Wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę UE - przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.
 

 

Kogo kwarantanna nie obejmuje?

Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:

  • Osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą przebywającą na kwarantannie.
  • Osoby zamieszkujące z osobą skierowaną na test zarówno bezobjawową, jak również mającą objawy chorobowe (podejrzaną o zachorowanie na COVID-19) - w okresie oczekiwania na wynik testu przez tę osobę; dopiero po uzyskaniu dodatniego wyniku testu przez osobę badaną, osoby z nią współzamieszkujące są obejmowane kwarantanną, a kwarantanna osoby badanej przekształca się w izolację.
  • Osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem.
  • Osoby wykonujące zawód medyczny, pod warunkiem codziennego wykonywania testu antygenowego przez co najmniej 7 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych.
 

 

Zasady, które nalezy przestrzegać w czasie trwania kwarantanny:

  • Nie opuszczaj miejsca zamieszkania, zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza,
  • W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to lekarza pierwszego kontaktu,
  • Postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, sanepidu oraz innych służb,
  • Współpracuj ze służbami, w tym z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas trwania kwarantanny.
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE