Skwer z krzyżem znajdujący się u zbiegu ulic Wrocławskiej i Dąbrowskiego to w świadomości jarociniaków miejsce pochówku ofiar epidemii cholery. Po rewitalizacji będzie to miejsce pamięci m.in. o ofiarach II wojny światowej.
Niewiele osób wie, że na skwerze przy ul. Dąbrowskiego i Wrocławskiej w Jarocinie pochowane zostały pierwsze na Ziemi Jarocińskiej ofiary II wojny światowej – dwie osoby z załogi samolotu „Karaś”, który rozbił się we wrześniu 1939 roku nad Cielczą.
Krzyż, który stał tam wcześniej został przekazany parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Po zakonserwowaniu zostanie ustawiony przy skrzyżowaniu ulic Wiślanej i Ługi.
Na skwerze stanął już nowy, stalowy krzyż. Pojawiły się także inne stalowe elementy przestrzenne dedykowane żołnierzom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej oraz bohaterskim mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej poległym w latach1939-1950. Tablice upamiętnią także ofiary obozów oraz wysiedleń. Nie zapomniano też o żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz o tych, którzy ponieśli śmierć na nieludzkiej ziemi. Jedna z tablic poświęcona zostanie bohaterom ruchu oporu i konspiracji pod okupacją hitlerowską i sowiecką. Wszystkie tablice będą podświetlone, dzięki czemu będą czytelne także po zmroku.
Nawierzchnia skweru została utwardzona, wokół pojawiła się nowa wieloletnia roślinność, a przy alejkach zamontowane zostaną ławeczki i kosze na śmieci. Cały teren zostanie oświetlony. Prace miały zakończyć się na przełomie kwietnia i maja.
Projekt modernizacji parku przygotowali dr Marzena Jeleniewska - Jankowska - inspektor terenów zieleni w Jarocinie, Piotr Kociński - architekt krajobrazu z pomocą Marceliny Pilarczyk - architektki. Oboje wcześniej byli laureatami nagrody burmistrza Jarocina na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Jarocińskiej.
Inwestycję realizują wspólnie Gmina Jarocin i Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie. Jej łączny koszt to kwota ok. 267 tys. zł.