reklama

Masz problem z zużytymi bateriami - radzimy, co z nimi zrobić

Opublikowano:
Autor:

Masz problem z zużytymi bateriami - radzimy, co z nimi zrobić  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W Polsce sprzedaje się ponad 400 milionów sztuk baterii. Z tego około 80% to jednorazówki, w które zaopatruje się prawie każdy. To ogromna ilość, zważywszy na to, że w każdej takiej baterii znajdują się naprawdę niebezpieczne substancje. Gdzie zatem można oddać zużyte baterie, żeby nie stanowiły zagrożenia?

 

Baterie zawierają ołów uszkadzający wątrobę, nerki i układ nerwowy. Jest w nich również kadm, który niszczy też układ kostny, nikiel powodujący choroby szpiku kostnego oraz lit - wywołujący obrzęk płuc.

 

A to tylko część listy groźnych dla zdrowia składników. Zwyczajne wyrzucenie baterii to nic innego, jak rozrzucanie wokół siebie trucizny. Jedna wyrzucona bateria może spowodować skażenie jednego metra sześciennego ziemi.

 

Warto wiedzieć, że w świetle obowiązującego prawa, sklepy o powierzchni powyżej 25 m2 prowadzące sprzedaż baterii i akumulatorów przenośnych mają obowiązek przyjęcia zużytych baterii przynoszonych przez konsumentów.

 

[sprzęt za prawie 3 miliony złotych w jarocińskim ZGO - więcej szczegółów na ten temat przeczytasz TUTAJ]

 

Możemy także takie odpady dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ZGO -Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie.

 

Każda firma zajmująca się recyklingiem baterii jest w stanie odzyskać aż do 99,5% wszystkich jej składników. Wśród nich jest plastik i metale - żelazo, glin, miedź, nikiel, kobalt czy kadm. Wszystkie te materiały są z powodzeniem stosowane do produkcji kolejnych przedmiotów.

 

Jak przebiega recykling baterii? Po pierwsze baterie są zbierane i dokładnie sortowane. Następnie przechodzą szereg procesów w celu oddzielenia surowców. W zależności od typu stara bateria przechodzi przez jeden lub kilka następujących procesów:

- mechaniczne, polegające na rozdrobnieniu odpadów w specjalnych młynach, a następnie na rozdzieleniu powstałych frakcji (elementy plastikowe, papierowe itp.);

- hydrometalurgiczne, polegające na odzysku materiałów w wyniku rozpuszczenia odpadów w kwasach bądź zasadach;

- termiczne, polegające na odzysku materiałów poprzez wytopienie metali w specjalnych piecach.

Wprowadzenie dodatkowego etapu do tego procesu pozwala na odzysk tlenków metali (żelaza, manganu, cynku).

 

Poruszając temat segregacji odpadów jarocińskie ZGO poinformowało, że w ramach konkursu „Region Czysty na 6”, dzieci i młodzież ze szkół z terenu gmin należących do Porozumienia Międzygminnego, które działa przy ZGO, zebrali prawie 25 ton baterii [więcej na temat konkursu czytaj TUTAJ].

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE