UWAGA. Ruszają konsultacje społeczne. Dzisiaj o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 4 w Jarocinie pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące zmiany nazw ulic na terenie gminy Jarocin.
Dzisiejsze będzie dotyczyło ul. Świerczewskiego. Władze miasta proponują by generała zastąpić księdzem Ignacym Niedźwiedzińskim.
Ratusz przypomina, że duchowny zaangażowany był w działalność nie tylko duszpasterską, ale także patriotyczną, społeczną i kulturalną Jarocina. Ksiądz Niedźwiedziński szczególnie zaangażował się w akcję konspiracyjną, która przygotowywała udział Jarocina w zrywie niepodległościowym lat 1918-1919.
Jako kapelan powstańców jarocińskich współpracował z miejscową organizacją spiskową „Jedność”. Aktywnie uczestniczył w pracach samorządu, w 1922 roku pełnił przez miesiąc urząd burmistrza w Jarocinie. Ulica mająca przyjąć nazwę ks. Niedźwiedzińskiego krzyżować się będzie z ul. Stefana Malinowskiego - powstańca wielkopolskiego, który jako pierwszy w dniu 1 stycznia 1919 r. zawiesił na jarocińskim ratuszu polski sztandar - uzasadnia wybór patrona ulicy Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina.
W ramach konsultacji zaplanowano spotkania z mieszkańcami poszczególnych ulic, które odbędą się:
- 9 maja, o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie – spotkanie z mieszkańcami ul. Karola Świerczewskiego w Jarocinie,
- 10 maja, o godz. 18.00 w Zespole Szkół w Witaszycach - spotkanie z mieszkańcami ul. Władysława Kniewskiego, ul. Hanki Sawickiej ul. Janka Krasickiego i ul. Henryka Rutkowskiego w Witaszycach,
- 11 maja, o godz. 18.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Golinie – spotkanie z mieszkańcami ul. Karola Świerczewskiego w Golinie.
[AKTUALIZACJA, środa, 10:20]
Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak przypomina, że spotkanie jest jedną z form prowadzonych konsultacji społecznych, które trwają do 18 maja. Mieszkańcy mogą składać opinie wprost do urzędu, swoje nowe propozycje, a także może być przeprowadzone badanie ankietowe.
- Wczoraj w zebraniu mieszkańców ulicy gen. Karola Świerczewskiego wzięło udział 10 osób. 5 osób na kwestionariuszu zaznaczyło, że jest za proponowaną zmianą, 5 że jest przeciw, po czym po zebraniu jeden z mieszkańców podszedł i poinformował, że pomylił się w zaznaczaniu opcji TAK i NIE. Dokonał korekty na wypełnionym wcześniej formularzu na NIE – informuje zastępca burmistrza. - Uczestniczący w konsultacjach wypełniają kwestionariusz imienny, więc taka identyfikacja karty była możliwa. Proponowany patron ulicy - ks. Ignacy Niedźwiedziński - raczej nie budził kontrowersji. Tylko jedna osoba wytykała, że to osoba duchowna.
Jednak na zebraniu padł głos w obronie generała Świerczewskiego, którego jeden z mieszkańców uznawał za bohatera. - Natomiast generalnie mieszkańcy opowiadali się w ogóle przeciw dokonywaniu zmiany, do której jednak gminy są zobowiązane ustawą z ubiegłego roku. Kilka osób, głównie w wieku starszym, było zbulwersowanych decyzją posłów i senatorów, którzy uchwalili ustawę dekomunizacyjną. Obawę budzą mogące się pojawić koszty związane z formalnościami. Nie uspokajały informacje, że dotychczasowe dowody osobiste, prawa jazdy zachowują swoją ważność, a zmiany zapisów np. w rejestrze ksiąg wieczystych będą dokonywanie nieodpłatnie. Wyrażano obawy o konieczność zmian danych w ZUS, bankach, firmach telekomunikacyjnych. Pojawiły się pojedyncze propozycje innej nazwy ulicy, skoro już musi być dokonana zmiana. Zgłoszono ulicę Zakręt, ulicę Szkolną, a nawet Świerczewskiego, ale bez generała i imienia Karol. Mieszkańcy zostali poinformowani, że mogą swoje propozycje lub jedną uzgodnioną zgłosić do 18 maja w formie petycji złożonej w urzędzie miejskim - dodaje zastępca burmistrza.
Urzędnicy przypominają, że ostateczną decyzję podejmie Rada Miejska. Jeśli gmina sama do września 2017 nie zmieni nazw ulic, którym patronują osoby symbolizujące represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989, to dokona tego wojewoda tzw. zarządzeniem zastępczym po zasięgnięciu opinii IPN-u.