Dzisiaj (27 maja) mija 30 lat od pierwszych od transformacji ustrojowej wyborów samorządowych w Polsce.
27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku. Święto upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. W związku z pandemią nie ma żadnych obchodów 30-lecia samorządu.
Historyczne wybory zostały zarządzone przez prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego na podstawie ustawy o samorządzie gminnym uchwalonej przez sejm „kontraktowy”. W całym kraju wybrano członków 2.383 rad gmin.
Początkowo burmistrzów i wójtów wyłaniały rady gmin. Od 2002 roku włodarzy gmin wybierają mieszkańcy w wyborach bezpośrednich.
Jest to pierwsza 5-letnia kadencja samorządów. Wprowadzono także dwukadencyjność wójtów i burmistrzów oraz prezydentów miast.
- Jako samorządowcy szczycimy się, że restytucja działającego od XIII w. samorządu terytorialnego w Polsce jest uznawana za wzór przemian demokratycznych na skalę europejską i jeden z największych sukcesów w reformowaniu Państwa po 1989 roku – napisał w mediach społecznościowych Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa