Wieża Rocka towarzyszy Dniom Żerkowa, które potrwają do niedzieli.
Wykonawcy, przy których w Żerkowie bawią się nie tylko fani zespołów rockowych
Tegoroczna - dziewiąta edycja festiwalu Wieża Rocka odbywa się jak zwykle w żerkowskim amfiteatrze. Na scenie wystąpią zespoły:
- Wykolejeni,
- Antyrefleks,
- Senders,
- Bachor,
- Wojtek Szumański.
- Tabu.
Na scenie tegorocznej Wieży Rocka występują już pierwsi wykonawcy. Publiczność chroni się pod parasolami, bo - jak często podczas tego festiwalu - pada lekki deszcz. Z tego samego powodu część ludzi siedzi w zadaszonej strefie gastronomicznej.
Mając w pamięci poprzednie festiwale, z biegiem czasu widownia będzie się zaludniać. Wielu przyjdzie posłuchać gwiazd tegorocznej edycji.
Wieża - nie tylko symbolem Żerkowa, ale i festiwalu rockowego
Idea festiwalu w Żerkowie zrodziła się niemal dekadę temu. To wtedy kilka osób z zamiłowaniem do muzyki rockowej, postanowiło ściągnąć do amfiteatru muzyków i publiczność.Nazwa festiwalu nawiązuje do najbardziej charakterystycznej budowli w Żerkowie, a mianowicie wieży przekaźnikowej, która jest widoczna z daleka i stała się już jednym z symboli Ziemi Żerkowskiej.
- W czasie Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie, w latach 80. i 90., mnóstwo zespołów nocowało w Żerkowie. Nie kojarzyli go jednak z nazwą miasta, ale z basenami obok wieży telewizyjnej - wspominał przy okazji jednej z poprzednich edycji festiwalu Grzegorz Snela, jeden z organizatorów wydarzenia. - 8 lat temu zebrali się tacy ludzie jak Bartek Nowicki czy Jacek Maciejewski i postanowili zorganizować w tym miejscu festiwal. Nazwa oczywiście nawiązuje do wieży - dodał.
Początkowo swoją szansę zaprezentowania przed szeroką publicznością na scenie amfiteatru w Żerkowie miały przede wszystkim młode lokalne zespoły, które dopiero były na początku swojej kariery muzycznej. Z czasem festiwal zaczął zapraszać także coraz bardziej popularnych wykonawców w Polsce.
Za dobór festiwalowego line up-u odpowiadają w dużej mierze wspomniani Bartosz Nowicki, obecny sekretarz gminy Żerków i Jacek Maciejewski, dyrektor Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego.
W opinii Grzegorza Sneli „organizatorzy Wieży Rocka nie rywalizują z innymi festiwalami”.
- Kiedyś nasz festiwal odbywał się jako pierwszy - w czerwcu. Potem były Gardłoryki w Chociczy (gm. Nowe Miasto), Bangarang (Chwałkowo koło Krobi), Zgrzytowisko w Miłosławiu i Książ Rock Zone. Postanowiliśmy więc spiąć ze sobą w jedną całość te festiwale. Staramy się wspierać nawzajem i dzielić swoimi doświadczeniami – wyjaśniał.
W 2023 roku Wieża Rocka odniosła frekwencyjny sukces. Z nieoficjalnych szacunków wynika, że bawiło się ponad 2 tysiące osób.
- Nie wiem, czym Żerków sobie zyskał taką sympatię publiczności. Może sam dobór kapel powoduje to, że ludzie z takim upodobaniem ciągną do Żerkowa - zastanawiał się wówczas Bartosz Nowicki.
Ale dodał:
- Staramy się tak ułożyć line-up, aby nie tylko fani zespołów rockowych, ale też mieszkańcy mogli z ciekawości przyjść do amfiteatru, by posłuchać czegoś fajnego.
ARTYKUŁ BĘDZIE AKTUALIZOWANY
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.