Wkraczamy w okres najczęstszej zachorowalności na zapalenie płuc - chorobę, która w formie inwazyjnej może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu.
Współcześnie wynika to głównie z rosnącej antybiotykoodporności wielu szczepów bakterii, w tym pneumokoków. Przekłada się to na aż 120 tys. zgonów w Unii Europejskiej, z czego aż 12 tys. w Polsce. Dane te uzmysławiają, jak istotna jest profilaktyka zapaleń płuc.
Jedną z jej skutecznych form są szczepienia ochronne. Realizowane w naszym kraju od 2017 r. powszechne, bezpłatne szczepienia dzieci przeciw inwazyjnym zakażeniom pneumokokowym chronią przed najgroźniejszymi patogenami wywołującymi zapalenie płuc.
Konsekwentna realizacja Programu Szczepień Ochronnych, obejmującego szczepienia przeciw pneumokokom, ma szansę stać się rozwiązaniem, które pozwoli całkowicie wyeliminować także problem zapalenia płuc. Nadzieję taką dają np. statystyki z Finlandii - po okresie trzech i pół roku od wdrożenia takich szczepień liczba zachorowań na inwazyjne pneumokokowe zapalenie płuc spadła wśród zaszczepionych dzieci o 77%.