Czym wyróżniają się wkręty do drewna z łbem talerzowym?
Łeb talerzowy (inaczej nazywany też podkładowym) jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka dzięki swojej specyficznej budowie.
- Jego średnica jest wyraźnie większa niż w przypadku innych łbów.
- Jego spodnia część jest zupełnie płaska lub pokryta specjalnym żebrowaniem.
- Jedynie środkowa część łba, w której znajduje się gniazdo, jest wypukła.
Szeroki i płaski od spodu łeb talerzowy zdecydowanie lepiej „dociąga” skręcane drewno. Tym samym umożliwia tworzenie mocniejszych połączeń o większej nośności. Wkręty do drewna z łbem talerzowym zapewniają trwałe i naprawdę solidne mocowanie. Zazwyczaj mają popularne gniazda Torx, co w połączeniu z ich kształtem ułatwia pracę, zapewniając wygodne wkręcanie.
Spodnia część łba talerzowego może być płaska lub żebrowana. Żebrowanie ułatwia wkręcanie oraz zapewnia większą trwałość połączenia.
Wkręty do drewna z łbem talerzowym – zastosowania w meblarstwie
Wkręty do drewna z łbem talerzowym są wykorzystywane m.in. w meblarstwie. Zapewniają stabilne i trwałe połączenie elementów – nawet tych o dużej masie i wymiarach. Świetnie sprawdzają się więc m.in. w konstrukcjach łóżek, krzeseł, stołów, ławek czy też np. mebli ogrodowych. Zazwyczaj stosuje się je w miejscach niewidocznych – wszędzie tam, gdzie stworzenie idealnie płaskiej powierzchni w miejscu połączenia nie jest wymagane. Niekiedy jednak również mocuje się je w nafrezowanych gniazdach, co pozwala ukryć łby.
Wkręty do drewna z łbem talerzowym – zastosowania w budownictwie
Z racji tego, że są to elementy zapewniające wysoką trwałość, solidność i nośność połączenia, wkręty do drewna z łbem talerzowym bardzo często są używane w budownictwie. Mogą być wykorzystywane do łączenia belek, kątowników, legarów i innych dużych, ciężkich elementów. Stosuje się je przy budowie:
- więźb dachowych,
- konstrukcji szkieletowych,
- pergoli, altan,
- wiat garażowych,
- ogrodzeń i wielu innych elementów.