Jednak lekarze najczęściej zalecają waporyzację, czyli bezdymną inhalację aktywnymi substancjami zawartymi w roślinach konopi. Na czym polega waporyzacja? Jakie ma zalety? O czym warto pamiętać podczas bezdymnej inhalacji? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo wykonać waporyzację konopi medycznych.
Waporyzacja marihuany leczniczej - zalety
Jak dowiadujemy się z bloga Medicante, waporyzacja to najbardziej zalecana metoda stosowania medycznej marihuany. Dzięki niej, pacjentowi udaje się wdychać czystą parę zawierającą substancje aktywne, bez szkodliwych związków smolistych, które pojawiają się podczas palenia.Metoda ta pozwala również uzyskać szybki efekt terapeutyczny, czyli złagodzenie objawów, co ma szczególne znaczenie dla pacjentów cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości bólowe czy silne napięcie mięśni.
Czas działania konopi medycznych po waporyzacji utrzymuje się od 2 do 4 godzin.
Na czym polega waporyzacja marihuany?
Waporyzacja medycznej marihuany to bezdymna inhalacja suszu konopnego za pomocą waporyzatora, czyli specjalnego urządzenia pozwalającego podgrzać materiał roślinny do temperatury, w której aktywują się substancje lecznicze.Waporyzator składa się m.in. z komory na susz, do której wkłada się drobno zmieloną marihuanę leczniczą. Co ważne, nie może jej być zbyt mało, ani za dużo, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na inhalację. Zwykle należy szczelnie wypełnić komorę i ubić w niej susz, aby ciepło zostało rozprowadzone po całym surowcu roślinnym.
Następnie ustawia się odpowiednią temperaturę, najczęściej między 160 a 210°C i czeka się, aż waporyzator zasygnalizuje, że para jest gotowa. Jest to czas, w którym należy wziąć pierwszy wdech przez ustnik i zaciągnąć się powstałą parą. Wdech powinien być spokojny i głęboki, aby para znalazła się w płucach. Kolejnym krokiem jest jej przytrzymanie przez kilka sekund, a później spokojny wydech.
Warto wiedzieć, że pierwsza waporyzacja może być trudna. Wielu pacjentów ma wrażenie, że nie czuć dymu lub nic nie leci z urządzenia. Jednak uczucie charakterystycznego dla konopi smaku w ustach jest oznaką, że waporyzacja przebiega prawidłowo.
Pierwsza waporyzacja medycznej marihuany - od czego zacząć?
Pierwsza waporyzacja powinna się odbyć w komfortowych i spokojnych warunkach. Jest to niezbędne, aby dokładnie zapoznać się z działaniem waporyzatora i skutecznie przeprowadzić inhalację marihuaną leczniczą.W trakcie waporyzacji warto również obserwować swoje odczucia i zapisywać je w dzienniku konopnym, co pozwoli lekarzowi na kolejnej wizycie sprawdzić postępy leczenia i wyłapać ewentualne skutki uboczne.
Po zakończeniu sesji należy wyłączyć waporyzator i wyczyścić go patyczkami higienicznymi lub specjalnym wyciorem. Dzięki temu, czyste urządzenie będzie czekało do kolejnej inhalacji.
Podsumowanie
Waporyzacja jest najbezpieczniejszą metodą przyjmowania konopi medycznych, ponieważ nie prowadzi do spalania surowca i nie naraża układu oddechowego na podrażnienia. Ponadto bardzo szybko po niej zaczynają pojawiać się pierwsze efekty, co jest ważne dla pacjentów zmagających się z bólem czy padaczką.Pierwsza waporyzacja może być trudna dla pacjenta. Jednak odczuwanie charakterystycznego smaku w ustach oznacza, że inhalacja przebiega prawidłowo.