Reklama lokalna
reklama

Uchyłki jelita grubego - czym są? Dieta i leczenie

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uchyłki jelita grubego - czym są? Dieta i leczenie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraUchyłki jelita grubego to jedna z możliwych chorób jelit, która wpływa na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Wbrew pozorom nie jest to wcale rzadkie schorzenie - dotyka sporej części ludzi na całym świecie, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem (dotyczy aż 65% osób po 85 roku życia). Ponadto nieodpowiednia dieta i niezdrowy styl życia sprawiają, że coraz częściej mają z nią do czynienia również ludzie młodzi. Czym jest dokładnie uchyłkowatość jelit? Jak wygląda dieta oraz leczenie tego schorzenia?

Czym są uchyłki jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego stanowią zgłębienia błony śluzowej i podśluzowej, która zlokalizowana jest w warstwie mięśniowej. Uchyłki wyglądem przypominają charakterystyczne wybrzuszenia (woreczki lub kieszonki) i występują najczęściej w końcowym odcinku jelita grubego, czyli esicy. W woreczkach mogą zatrzymywać się resztki pokarmów, wywołując u pacjenta stan zapalny. Uchyłkowatość jelit nie jest zmianą nowotworową i często nie daje żadnych wyraźnych objawów - pacjenci często dowiadują się o niej np. podczas rutynowego badania kolonoskopii. W innych przypadkach uchyłkowatość może objawiać się bólami brzucha, wzdęciami, zaburzeniami rytmu wypróżnień, a także nudnościami lub wymiotami. Choć nie jest to choroba bezpośrednio zagrażająca życiu, brak podjęcia odpowiednich działań może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań i utrudnić codzienne funkcjonowanie pacjenta. 

Co odpowiada za powstanie uchyłków jelita grubego?

Za podstawową przyczynę tego schorzenia uważa się dietę ubogoresztkową, to znaczy taką, w której znajdują się niewystarczające ilości błonnika pokarmowego. Ponadto czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się uchyłków jelita grubego są: nadmierna masa ciała, brak aktywności fizycznej, utrata elastyczności jelit i wiotczenie warstwy mięśniowej, co tłumaczy tak wysokie ryzyko występowania tego schorzenia u osób w podeszłym wieku. 

Uchyłkowatość jelita a dieta

Dieta jest nie tylko czynnikiem wpływającym na pojawienie się uchyłków w jelicie grubym, ale też podstawową metodą walki z tym schorzeniem. Za uchyłkowatość jelit odpowiada w głównej mierze brak błonnika pokarmowego w diecie, dlatego chory musi bezwzględnie uzupełnić braki tego składnika w pożywieniu. Największe ilości błonnika pokarmowego znajdziemy w takich produktach jak: surowe owoce i warzywa (nieobrane ze skórki), produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy.

W łagodnym przebiegu choroby leczenie nie jest wymagane, natomiast należy zwrócić szczególną uwagę na poprawę codziennego stylu życia - zwiększyć aktywność fizyczną, zrezygnować z picia alkoholu, zadbać o odpowiednie nawodnienie, ograniczyć spożywanie żywności wysokoprzetworzonej, w tym także słodyczy. Ponadto przebieg choroby należy regularnie kontrolować w gabinecie lekarskim, w tym przypadku u lekarza proktologa: https://enel.pl/usluga/proktolog/.

Leczenie uchyłków jelita grubego

Odpowiednio skomponowana dieta jest podstawą w leczeniu bezobjawowej uchyłkowatości jelita grubego. Jednak w przypadku, gdy choroba daje objawy, należy dodatkowo wdrożyć leczenie objawowe, które zwykle opiera się na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i antybiotyków. Specjalista może także zalecić laboratoryjne badanie kału w celu analizy składu mikrobioty jelit. Na podstawie wyników tego badania lekarz będzie w stanie zaproponować odpowiednią probiotykoterapię, która przywróci równowagę mikrobiologiczną w jelitach i zapobiegnie zapaleniu uchyłków w przyszłości. Zdarza się, że zapalenie uchyłków jelita grubego ma ciężki przebieg i wymaga leczenia szpitalnego. 

Pamiętajmy, że brak właściwego postępowania terapeutycznego może doprowadzić do groźnych powikłań w postaci ropnia, perforacji jelit, niedrożności przewodu pokarmowego czy krwawienia z uchyłku. Dlatego nie należy ignorować żadnych symptomów ze strony układu pokarmowego i zgłaszać się do lekarza za każdym razem, gdy coś nas niepokoi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE