Opieka osób starszych w Niemczech – jakie umiejętności powinna posiadać opiekunka?
Najprościej mówiąc, różne. Oczywiście – wykształcenie medyczne czy ukończenie kursu opiekuna osoby starszej ułatwia znalezienie zatrudnienia. Nie jest to jednak wymóg, bez spełnienia którego nie można rozpocząć opieki nad osobą starszą. Inaczej mówiąc, opiekunki w Niemczech nie muszą mieć wykształcenia – znacznie ważniejsze są umiejętności i doświadczenie. Z drugiej strony podnoszenie swoich kwalifikacji zawsze jest dobrym krokiem – może oznaczać wyższe zarobki.Mimo że wykształcenie opiekunki w Niemczech jest kwestią drugorzędną, to opieka nad seniorami jest trudna. Stąd też przed kandydatami stawia się pewne wymagania. O czym mowa?
Opieka osób starszych Niemcy – wymagania:
- siła fizyczna – senior może nie być samodzielny, a wówczas wsparcie opiekunki lub opiekuna w wielu czynnościach jest niezbędne,
- odporność psychiczna – praca z seniorami jest trudna i wymaga m.in. cierpliwości czy stanowczości.
Opieka osób starszych w Niemczech – jak opiekunki radzą sobie ze stresem?
Praca opiekunek w Niemczech wymaga nie tylko umiejętności dbania o seniora – konieczne jest też jego zrozumienie. Osoby starsze mogą mieć problemy z pamięcią, koncentracją czy wykonywaniem podstawowych czynności. To z kolei może być źródłem frustracji, zwłaszcza gdy wcześniej senior był osobą bardzo aktywną. Chcesz pracować na stanowisku opiekunki w Niemczech? Musisz wykazać się empatią i otwartością na potrzeby innego człowieka.Opiekunka osób starszych Niemcy – pożądane cechy charakteru:
- empatia – wykazując się zrozumieniem i wrażliwością, możesz zbudować więź z podopiecznym i pomóc mu zaakceptować sytuację, w jakiej się znalazł,
- otwartość – możesz opiekować się seniorami o różnym usposobieniu, a to z kolei wymaga otwartości,
- optymizm – wahania nastroju wśród osób starszych to coś zupełnie naturalnego i dlatego w trudnych chwilach warto być podporą dla podopiecznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.