Kredyt na mieszkanie - coraz trudniej uzyskać
Decydując się na kupno mieszkania czy domu od dewelopera, wielu z nas nie dysponuje odpowiednią sumą w gotówce. Taka sytuacja jest raczej rzadka. Najczęściej wraz z podjęciem decyzji o kupnie nowego domu zaciągamy tym samym kredyt na zakup nieruchomości. Najczęściej jest to kredyt hipoteczny, a więc zabezpieczający bank rzeczowo - w przypadku, kiedy bylibyśmy niezdolni do spłaty zaciągniętego kredytu, bank ma prawo przejąć spłacaną nieruchomość. Aktualnie szacuje się, że wnioski o tego rodzaju kredyt składa blisko o 30% mniej osób, niż chociażby rok czy dwa lata temu. Wynika to - z jednej strony - z obaw samych kredytobiorców, którzy obawiają się, że nie będą na tyle wydolni finansowo, aby spłacać zobowiązanie przez wiele lat. Z drugiej strony, również banki niechętnie udzielają kredytów, obawiając się, że w związku ze spowolnieniem gospodarczym, które miało miejsce po wybuchu pandemii koronawirusa, regularne spłacanie zobowiązań kredytowych może zostać zachwiane. Wciąż istnieje bowiem widmo utraty źródła zarobkowania przez pracowników wielu branż, wciąż istnieje ryzyko obniżenia pensji w wielu sektorach. Ponadto, w związku z niepewną sytuacją finansową Polaków, banki podwyższają wysokość wkładu własnego, a więc minimum własnych środków pieniężnych, które należy wnieść, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Taka polityka banków ma na celu wyselekcjonowanie klientów, których realna zdolność do spłaty zobowiązania jest jak najwyższa. To wszystko nie nastraja optymistycznie i utrudnia uzyskanie kredytu [1].
Inwestorzy myślą pozytywnie
Pomimo sceptycznej postawy banków, nie wszyscy inwestorzy wystraszyli się początkowych pesymistycznych rokowań na pierwotnym rynku nieruchomości. Co więcej, aktualne doniesienia na temat sprzedaży domów i mieszkań, mimo, że nie wskazują na boom sprzedażowy, to jednak nie roztaczają tak złego obrazu, jakiego można by się spodziewać. Jeśli przyjrzeć się największym rynkom mieszkaniowym w Polsce, można dojść do wniosku, że rok 2020 przyniósł deweloperom zyski wprawdzie o 19% mniejsze niż rok wcześniej, nie bez znaczenia jest też zmniejszenie samej podaży nowych nieruchomości, która zmalała - aż o 24%. Natomiast, co ciekawe, liczba sprzedanych mieszkań w IV kwartale 2020 roku w porównaniu do III kwartału wzrosła! Ceny utrzymywały się na stałym poziomie, co też jest sukcesem, ponieważ w tak niepewnych czasach nie zdziwiłby ich spadek [2].
A może budowa?
Część osób, które nie chcą bądź z różnych przyczyn nie mogą wziąć kredytu na zakup domu, decyduje się na rozpoczęcie budowy lub rozbudowy zamieszkiwanego już budynku i wykańczanie inwestycji etapami, powoli, we własnym tempie. Najważniejszymi stadiami będą wówczas: uzyskanie w urzędzie zezwoleń na budowę, następnie postawienie fundamentów i budowa do stanu surowego. Kolejne etapy, takie jak stawianie ścian, dachu, a na końcu prace wykończeniowe wewnątrz budynku, często poprzedzone są miesiącami zastoju, podczas których czeka się na zaległy zastrzyk finansowy. Jest to czasochłonna metoda na własne M, jednak zaletą jest wybudowanie dokładnie takiego domu, o takim układzie, który najbardziej nam odpowiada. Nie jestesmy bowiem uzależnieni od wizji architektów, proponujących gotowe rozwiązania. Nie musimy też stresować się comiesięcznymi ratami - ruszamy z kolejnymi etapami budowy dopiero wtedy, kiedy budżet temu sprzyja. Pamiętać jednak trzeba, że decydując się na budowę sami odpowiadamy za przebieg prac. I tak, po naszej stronie leży odpowiedzialność za zorganizowanie ekipy budowlanej, zadbanie o plac budowy i bezpieczeństwo na nim, zadbanie o kontener na gruz Poznań, ponieważ odpady budowlane muszą być odpowiednio składowane. Warto też przemyśleć kwestię dostępu do mediów podczas rozbudowy naszego domu - może okazać się, że zajdzie konieczność czasowego ich odcięcia, np. kiedy trzeba będzie zamknąć dopływ wody remontując instalację wodno-kanalizacyjną, czy dopływ gazu lub prądu. Nie jesteśmy jednak bez wyjścia - na pomoc przychodzą toalety przenośne, kuchenki turystyczne, przenośne akumulatory.Rynek nieruchomości reaguje z pewnym opóźnieniem na to, co dzieje się w gospodarce - jeżeli poszukiwanie mieszkania czy domu na rynku pierwotnym będzie trwać około pół roku, to jest to tak długi czas, że wpływ na decyzje i ich skutki może mieć bardzo wiele czynników, których z początku nie braliśmy pod uwagę. Dlatego podejmując decyzję o kredycie czy budowie domu od podstaw, trzeba pamiętać o tym, że sytuacja może być płynna.
[1] Anna Panikowska-Filipek, Emilia Rudzka Koronawirus a sytuacja na rynku nieruchomości – wszystko, co musisz wiedzieć https://www.krn.pl/wiadomosci/koronawirus-a-sytuacja-na-rynku-nieruchomosci-wszystko-co-musisz-wiedziec,10980 Dostęp 4.02.2021
[2] K. Kirejczyk, K. Kuniewicz, E.Tęczak - Raport: Rynek mieszkaniowy w Polsce – IV kw. 2020