Off-road to wciągająca i podnosząca adrenalinę pasja. Do jej uprawiania, oprócz odpowiedniego pojazdu, konieczna jest wysokiej jakości wyciągarka, pozwalająca na pokonywanie własnych granic w ekstremalnych warunkach. Nie obejdziemy się bez niej w terenie błotnistym. O czym powinien pamiętać każdy użytkownik wyciągarki?
Wskazówka 1 – realny uciąg
Wybierając wyciągarkę, zwracamy uwagę na jej parametry techniczne. Jednym z nich jest uciąg. Bardzo często tanie urządzenia mają przeszacowane uciągi maksymalne. W przypadku wyciągarek renomowanych marek uciąg mierzony jest pionowo z niutonometrem. W sprzętach nieznanych producentów zdarza się, że parametr ten mierzony jest według własnych algorytmów, co nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Biorąc pod uwagę niską jakość materiałów i prądożerne konstrukcje, sprzęt taki może okazać się mało użyteczny. Dlatego, chcąc kupić niedrogą wyciągarkę, warto rozejrzeć się w ofertach znanych marek, jak np. www.dragonwinch.com, które również oferują tańsze urządzenia. W ekstremalnych warunkach dobrze jest mieć pewność, że urządzenie ma odpowiednią moc i siłę uciągu wynoszącą około 1,5 masy naszego auta.
Wskazówka 2 – bezpieczeństwo
Dobrej jakości wyciągarka wykonana jest z trwałych materiałów, gwarantujących bezpieczną pracę. Przed użyciem urządzenia należy zapoznać się z instrukcją obsługi, budową i sposobem uruchamiania sprzętu. W tym celu testujemy wyciągarkę, sprawdzając, czy prawidłowo nawija linę na wał. Wyciągarka to urządzenie, które niejednokrotnie ratuje nas z opresji, o czym możemy przeczytać w artykule: Wyciągarka samochodowa – mały WIELKI bohater. Znajomość jej działania i obsługi może decydować o naszym bezpieczeństwie.
Wskazówka 3 – sposób użytkowania
W czasie działania wyciągarki należy unikać naprężonej liny i nie stać w jej pobliżu. Gdy zwisa luźno, nie wolno pod nią przechodzić. Osoby niedoświadczone nie powinny dotykać liny w czasie pracy. Może to skutkować połamaniem palców lub uszkodzeniem ciała. W przypadku lin stalowych wskazane jest stosowanie fartuchów ochronnych, które w przypadku pęknięcia liny absorbują energię kinetyczną.
Wskazówka 4 – osprzęt
Nie tylko wyciągarka, ale także używany do niej osprzęt powinien posiadać odpowiednie atesty. Liny oraz haki wybieramy zawsze od sprawdzonych producentów.
Wskazówka 5 – przegląd i konserwacja
Po 10 godzinach pracy wyciągarki smarujemy przekładnię. Na bieżąco dbamy też o stan techniczny urządzenia. Raz w miesiącu rozwijamy i zwijamy linę, a okresowo robimy kompleksowy przegląd.
Wysokiej jakości wyciągarka samochodowa gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również to, że wybrniemy z każdej opresji, jaka spotka nas na trasie off-roadu.