reklama

W jarocińskim szpitalu przeprowadzone zostaną bezpłatne badania w ramach akcji „NIE nowotworom u dzieci”. Wcześniej trzeba się zapisać [SONDA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

W jarocińskim szpitalu przeprowadzone zostaną bezpłatne badania w ramach akcji „NIE nowotworom u dzieci”. Wcześniej trzeba się zapisać [SONDA] - Zdjęcie główne

W jarocińskim szpitalu przeprowadzone zostaną bezpłatne badania w ramach akcji „NIE nowotworom u dzieci” | foto Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieW Jarocinie odbędą się bezpłatne badania USG dla dzieci w ramach akcji „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. Jak i gdzie zapisać swoje dziecko?
reklama

Choroba dziecka to wyzwanie dla całej rodziny. A nowotwór to diagnoza, której obawia się każdy z nas, bez względu na wiek. W Polsce każdego roku słyszy ją ponad tysiąc dzieci. Niestety, wciąż wielu pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno.

Jakie są najczęstsze nowotwory u dzieci i jakie objawy powinny nas niepokoić?

Nowotwory dziecięce to przede wszystkim białaczki (ok. 30% wszystkich przypadków nowotworów dziecięcych), chłoniaki czy nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Oprócz tego siatkówczak (wewnątrzgałkowy nowotwór złośliwy), nowotwory kości, mięsaki, nowotwór tarczycy i nerek. 

reklama

W przypadku noworodków częstą diagnozą są potworniaki i nerwiak zarodkowy współczulny. U dzieci w wieku do 2 lat nowotwory najczęściej są lokalizowane w jamie brzusznej i obejmują na przykład wątrobę. 

Objawy najczęstszych nowotworów u dzieci mogą obejmować między innymi:

  • gorsze samopoczucie, przewlekłe osłabienie i zmęczenie,
  • utrzymującą się gorączkę bez przyczyny,
  • gwałtowny spadek masy ciała,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zmianę zachowania,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia widzenia, nagły zez,
  • zaburzenia łaknienia,
  • zmiany skórne,
  • powiększenie obwodu głowy, brzucha,
  • bóle kończyn,
  • bóle głowy,
  • krew w moczu/stolcu,
  • guzy.

Dlaczego tak ważne są badania profilaktyczne u dzieci?

Rozpoznanie nowotworów u dzieci ciągle sprawia wiele problemów. Powodem jest fakt, że wiele objawów choroby można przypisać innym schorzeniom, na przykład infekcjom. Drugi powód, to szybkie tempo podziałów komórek nowotworowych u dzieci. Z tego powodu tak wielu małych pacjentów trafia do onkologa z zaawansowanym stadium nowotworu (III lub IV). 

reklama

Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Wcześnie wykryty nowotwór u dziecka może być bowiem w 100% wyleczony. Teraz takie badania można będzie wykonać zupełnie za darmo w Jarocinie, dzięki akcji Fundacji Ronalda McDonalda „NIE nowotworom u dzieci”. 

Badania USG dzieci z powiatu jarocińskiego w wieku od 9 miesięcy do 6 lat odbędą się w niedzielę - 27 lipca, w specjalnym mobilnym ambulansie na parkingu szpitala.

„Dla wielu maluchów to będzie pierwsza szansa na tak szczegółową diagnostykę, która może zmienić ich przyszłość” - uważają organizatorzy akcji. 

Jak wygląda bezpłatne badanie dziecka i jak się na nie zapisać w Jarocinie?

Każde badanie, trwa około 18 minut i pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych dziecka - układu moczowego, tarczycy i węzłów chłonnych szyi.

Jak zapewniają organizatorzy akcji - „badania prowadzone są przez doświadczonych lekarzy - radiologów, a rodzice otrzymują wyniki na miejscu wraz z ewentualnymi zaleceniami”.

reklama

- Wczesna diagnoza może zapobiec rozwojowi nowotworów czy przewlekłych chorób, w tym niewydolności nerek, wymagającej dializ czy przeszczepienia nerki. Pozwala też na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i w razie potrzeby chirurgicznego. To badanie, które może uratować zdrowie i życie dziecka - podkreśla prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Fundacji Ronalda McDonalda

Aby zapisać dziecko na badanie, należy zadzwonić pod numer (62) 740-79-44 w dniach 21 i 22 lipca, w godzinach 9.00-14.00. Liczba miejsc jest ograniczona, a o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.

reklama

W przypadku odwołania lub spóźnienia na badanie należy bezzwłocznie poinformować o tym opiekuna ambulansu - Mieczysława Mikołajczyka, telefon 790-343-003.

Akcja „NIE nowotworom u dzieci” oferuje bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne badania USG dzieci

Inicjatywa mobilnego ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda powstała w 2005 roku. Przez dwie dekady fundacja przebadała już ponad 95 tysięcy dzieci, a program „NIE nowotworom u dzieci” stał się jednym z najważniejszych  programów fundacji. 

„Mobilny ambulans co roku przemierza tysiące kilometrów, oferując bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne badania USG” - zaznacza Fundacja Ronalda McDonalda.

Współorganizatorami i lokalnymi partnerami badań są: powiat jarociński, Szpital Powiatowy w Jarocinie, Restauracja McDonald's w Jarocinie oraz M Gusto Paulina Galant. Z kolei partnerami programu „NIE nowotworom u dzieci” są: Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Alab laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. A partnerami technicznymi: MAN Polska i Kosmed.

SONDA

Czy wykonujesz regularnie badania profilaktyczne?

Zagłosowało 40 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 14.07.2025 od godz 10:20
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo