reklama

Movember w Polsce. Trwa akcja edukacyjna o raku jąder i prostaty. Idź się zbadaj!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archwium D. Murawa

Movember w Polsce. Trwa akcja edukacyjna o raku jąder i prostaty. Idź się zbadaj! - Zdjęcie główne

Najczęściej na raka jąder chorują mężczyźni przed czterdziestym rokiem życia - mówi prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. | foto Archwium D. Murawa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieRak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród mężczyzn. Dlatego listopad jest miesiącem uświadamiania o męskich nowotworach i solidarności z chorującymi. Ogólnoświatowa akcja edukacyjna nosi nazwę Movember, co w wolnym tłumaczeniu z anglojęzycznej gry słów oznacza "wąsopad".
reklama

Movember, czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, organizowany jest od 1999 roku. Nazwa pochodzi od angielskich słów: wąsy (moustache) i listopad (november), czyli w wolnym tłumaczeniu "wąsopad" - połączenia męskiego atrybutu i nazwy miesiąca. Wielu mężczyzn zapuszcza w tym okresie wąsy, będące symbolem akcji i dbania o swoje zdrowie.

Rak jąder najczęściej atakuje młodych mężczyzn

Rak jąder jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które mogą zachorować mężczyźni. Zachorowalność wynosi 3 na 100 tysięcy mężczyzn i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat. W Polsce wykrywa się rocznie ok. 800-1000 przypadków. Dlatego warto się badać. Raka jąder można wykryć nawet podczas samobadania w domu. Zdiagnozowany we wczesnym stadium rozwoju jest całkowicie wyleczalny. 

reklama

– Samobadanie powinno wykonywać się rutynowo od osiemnastego roku życia – radzi profesor Dawid Murawa, chirurg onkolog, były prezes, członek zarządu i fundacji Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTChO). - Podstawowe, wyjściowe badanie to działanie palpacyjne (ręczne). Powinno się je robić raz w miesiącu, jak badanie piersi u kobiet.

Jak badać jądra? Instrukcja krok po kroku  

Badanie palpacyjne nie jest trudne, można wykonywać je rutynowo w łazience. Można zaangażować w nie partnerkę. Jak wykonać badanie prawidłowo? 

  • Najlepiej przystąpić do sprawdzania jąder po ciepłej kąpieli lub prysznicu. Wówczas mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione, co ułatwia test.
  • Trzeba zapoznać się z ich budową. Dzięki temu podczas kolejnych samobadań łatwiej będzie wychwycić wszelkie zmiany w budowie.
  • Każde jądro sprawdza się osobno. Najlepiej delikatnie obracając pomiędzy kciukiem, a pozostałymi palcami. Podczas samobadania nie powinno się odczuwać bólu.
  • Niepokojące mogą być zgrubienia, wypukłości, zmiany na skórze (w tym koloru).
– W przypadku niepokojących objawów i wyczucia jakiejkolwiek zmiany w strukturze budowy jądra, np. rozmiaru czy konsystencji, należy natychmiast zgłosić się do lekarza i zacząć proces diagnostyki – mówi prof. Dawid Murawa. - Badanie u lekarza trwa krótko i również w pierwszej kolejności polega na działaniu palpacyjnym obu jąder i porównaniu ich. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarz zleca badanie USG celem dalszej oceny. To podstawowe i bardzo czułe badanie – dodaje chirurg onkolog.

reklama

Badanie USG jest szybkie i bezbolesne

Wszystkie czynności związane z badaniem USG są bezbolesne. Nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Jedynym dyskomfortem dla badanego może być nałożenie specjalnego żelu, który pomaga w przenikaniu fal i przesuwaniu głowicy urządzenia po ciele. USG jąder zleca się nie tylko w przypadku podejrzenia nowotworu, ale i np. skrętu jądra, żylaków powrózka nasiennego, wodniaka. W przypadku znalezienia niepokojących objawów lekarz zwykle kieruje na kolejne badania do urologa lub chirurga onkologa. Specjaliści przeprowadzają dokładną diagnostykę i w razie konieczności zalecają odpowiednie leczenie.

– Poza nowotworami częstymi schorzeniami jąder są stany i choroby zapalne, jak np. zapalenie najądrz – wyjaśnia prof. Dawid Murawa z PTChO.

reklama

W listopadzie w wielu miejscach badanie zrobi się bez skierowania

W listopadzie - miesiącu akcji Movember - w wielu polskich miastach mężczyźni mogą skorzystać z bezpłatnych badań bez skierowania. Panom w wieku od 18 do 40 lat przysługuje badania USG jąder (wyniki są od razu). Dla panów powyżej 40. roku życia są dostępne badania poziomu PSA (enzymu białkowego) we krwi wykorzystywane w celu wykrycia raka prostaty. Wyniki otrzymuje się w ciągu 10-ciu minut. Badania są krótkie, bezbolesne i bezproblemowe. Lokalizacje i terminy można znaleźć między innymi na stronie:  https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/. 

reklama

Lekarze i organizatorzy akcji społecznych apelują, by mężczyźni przestali obawiać się samobadania jąder oraz zgłaszania się do specjalistów. Pora porzucić stereotypy dotyczące męskości i przestać robić z narządów rozrodczych tematu tabu. Choroba tych narządów może zdarzyć się jak każda inna.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama