Kandydat na kierowcę musi na państwowym egzaminie na prawo jazdy wykonać jedno z trzech rodzajów parkowania - parkowanie prostopadłe przodem, parkowanie równoległe tyłem oraz parkowanie skośne. Teoretycznie rzecz biorąc, ten manewr nie powinien sprawiać większych trudności kierowcom posiadającym prawo jazdy, ale jak się okazuje - nie zawsze.
Na redakcyjną skrzynkę odbiorczą lub za pośrednictwem fanpage często otrzymujemy zdjęcia od naszych czytelników, na których widać efekty nierozsądnych kierowców, którzy parkują w niedozwolonych miejsach lub blokują ruch swoimi pojazdami. Tak było i tym razem. Jeden z czytelników podesłał nam zdjęcie z ul. Wrocławskiej w Jarocinie, gdzie kierowca citroena postanowił zaparkować samochód... na przejściu dla pieszych.
Jak prawidłowo parkować?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu naszego pojazdu do jazdy. Dobrze ustawione lusterka oraz fotel znacznie ułatwi nam manewr parkowania. Dzięki temu unikniemy również zastawienia innych samochodów oraz potencjalnej kolizji. Parkowanie to jednak jeden z tych elementów, które trzeba ćwiczyć i szlifować. Największe rezultaty w sferze naszego parkowania przyniesie więc nasze doświadczenie za kółkiem.
Parkowanie prostopadłe - jak wykonać?
Najbardziej popularnym parkowaniem na ulicach jest parkowanie prostopadłe, bo właśnie tych miejsc na ulicach jest najwięcej. Co prawda, nie należy ono do najłatwiejszych, zwłaszcza manewr tyłem, ale nie wymaga ono również od kierowcy niebywałych umiejętności. Parkowanie prostopadłe polega na zaparkowaniu samochodu na wyznaczonym białymi liniami miejscu.
Często jednak jesteśmy świadkami, gdy samochody nie mieszczą się w liniach lub celowo kierowcy stają na nich po skosie zajmując dwa miejsca parkingowe. Tego typu zachowań powinniśmy się stanowczo wystrzegać. Jak więc zaparkować samochód prostopadle prawidłowo?
CZYTAJ TAKŻE: Pijany kierowca zatrzymał się na ogrodzeniu. Wypił, bo pokłócił się z żoną [KLIKNIJ]
Manewr trzeba zacząć od nadjechania z lewej lub prawej strony w zależności, po której stronie znajduje się miejsce parkingowe. Gdy obok naszego miejsca będzie stał samochód, należy skręcić maksymalnie kierownica, gdy miniemy jego bryłę lusterkiem. Przy wykonywaniu tego manewru konieczne jest sygnalizowanie odpowiednim kierunkowskazem. Dla lepszej kontroli samochodu można wrzucić „jedynkę”.
Jak prawidłowo parkować tyłem?
Parkowanie tyłem dla wielu jest najtrudniejszą formą parkowania, zaraz po równoległym. Tak naprawdę nie ma się jednak czego obawiać. Wystarczy „wyczuć” bryłę naszego pojazdu i starannie patrzeć w lusterka oraz tylną szybę. Jeśli zdecydujemy się na parkowanie tyłem, powinniśmy zatrzymać się w odległości około 2 metrów od naszego potencjalnego miejsca parkowania.Następnie wrzucamy wsteczny bieg i powoli cofamy się kontrolując jazdę za pomocą lusterek i tylnej szyby. Jeśli obok naszego miejsca parkingowego znajduje się auto z jednej lub z dwóch stron, musimy patrząc w lewe oraz prawe lusterko wyrównać nasz pojazd w taki sposób, aby zmieścił się on między zaparkowanymi pojazdami.
Przy parkowaniu pamiętajmy również, aby zabezpieczyć nasz samochód hamulcem ręcznym. Zapobiegnie to stoczeniu się auta i blokowaniu ruchu drogowego.
Parkowanie równoległe - jak wykonać?
Jedno z najtrudniejszych sposobów parkowania, nie tylko dla świeżo upieczonych kierowców, ale również dla doświadczonych uczestników ruchu drogowego jest parkowanie równoległe. O ile parkowanie równoległe przodem jeszcze mieści się w granicach wyobraźni przeciętnego kierowcy, to wykonanie tego manewru tyłem jest dla wielu czarną magią. Na pomoc przychodzą różnorakiego filmy instruktażowe Ośrodków Szkolenia Kierowców lub zwykłych kierowców, którzy w internecie chętnie dzielą się z innymi swoją wiedza.Zobacz jak wykonać manewr parkowania równoległego tyłem poniżej.
Parkowanie skośne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.